×

Żyrandol idealny – jak go znaleźć?

Żyrandol idealny – jak go znaleźć?

Żyrandol to niewątpliwie jeden z najbardziej atrakcyjnych typów oświetlenia wiszącego. Stanowi częsty wybór zarówno wśród młodych inwestorów, którzy kochają nowoczesny design, jak również wśród miłośników nieśmiertelnej klasyki. Pasuje do każdego wnętrza, rozświetlając je, dopełniając i zdobiąc – niczym biżuteria kobiecą stylizację. Ty również marzysz o modnych żyrandolach? Pomożemy Ci znaleźć idealne lampy wiszące!

Żyrandol najczęściej pełni we wnętrzu funkcję oświetlenia głównego. Jego zadaniem jest skuteczne rozjaśnianie całej, nawet dużej przestrzeni. Oprócz oczywistej roli użytkowej, żyrandol wspaniale zdobi pomieszczenie. Przyciąga wzrok imponującymi rozmiarami i ekskluzywnym wzornictwem. Potrafi odmienić styl aranżacji i zbudować we wnętrzu wyjątkową atmosferę. Jak znaleźć idealny żyrandol do salonu lub innego pomieszczenia?

Określ średnicę żyrandola

Kupując lampy wiszące, należy kierować się nie tylko designem, ale przede wszystkim średnicą i długością wybieranych modeli. Zacznij od dokładnego wymierzenia pomieszczenia, w którym ma docelowo zawisnąć żyrandol. Następnie spróbuj ustalić optymalną średnicę oświetlenia wiszącego, pełniącego rolę głównego źródła światła. W internecie można znaleźć różne metody obliczeń rekomendowanej średnicy lampy wiszącej, jednak każda daje nieco inne wyniki. Dlatego naszym zdaniem najrozsądniej jest kierować się indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami wobec żyrandola oraz skonfrontować je z realnymi możliwościami. Żyrandol nie powinien ani przytłoczyć przestrzeni, ani gubić się w bogato urządzonym wnętrzu. Zamiast jednego okazałego żyrandola, warto rozważyć montaż kilku mniejszych modeli. Taki zabieg poprawi optycznie proporcje przestrzeni, zapewni blask w każdym zakamarku i pomoże wyodrębnić strefy funkcjonalne.

Ustal długość żyrandola

Długość żyrandola należy dopasować do wysokości pomieszczenia, w którym zawiśnie. Im wyższy sufit, tym dłuższy może być zwis. Jeżeli chcesz zamontować żyrandol nad fotelem, łóżkiem, sofą czy stołem jadalnianym, musisz upewnić się, że lampa nie utrudni poruszania się ani nie będzie grozić nieszczęśliwym wypadkiem. Praktycznym rozwiązaniem są lampy wiszące z regulowaną wysokością.

Przemyśl ilość źródeł światła

Ważnym parametrem oświetlenia wiszącego jest ilość źródeł światła (wymiennych lub wbudowanych na stałe). W salonie o powierzchni ok. 20 m2 w zupełności wystarczy żyrandol 6-8-punktowy. Na rynku znaleźć można nowoczesne lampy wiszące z niezależnie pracującymi źródłami światła oraz/lub z funkcją ściemnienia. Pozwalają one na wygodne i elastyczne zarządzanie oświetleniem, co pomaga budować klimat adekwatny do potrzeb i chwili.

Zdecyduj o designie żyrandola

Design jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru lampy wiszącej. Styl żyrandola dopasuj do tworzonej aranżacji i przeznaczenia pomieszczenia. Wybór żyrandoli jest obecnie ogromny, dlatego nie powinieneś mieć większego problemu ze znalezieniem modelu zaprojektowanego w lubianym przez Ciebie nurcie, np. loftowym, glamour, klasycznym, nowoczesnym, rustykalnym czy skandynawskim.

Powodzenia w poszukiwaniu ideału!

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter