×

Co sprawdzić, odbierając mieszkanie od dewelopera?

Co sprawdzić, odbierając mieszkanie od dewelopera?


W najbliższym czasie czeka Cię odbiór mieszkania od dewelopera? Nie podpisuj dokumentów bez dokładnego sprawdzenia stanu technicznego lokalu. W przeciwnym razie wykryte usterki będziesz musiał usunąć we własnym zakresie i na własny koszt.

Odbiór mieszkania – samodzielnie lub z fachowcem

Techniczny odbiór mieszkania polega na sprawdzeniu, czy deweloper we Wrocławiu, od którego zakupiłeś lokal, zrealizował wszystkie punkty umowy. Ponieważ sprawdzić trzeba m.in. poprawność wykonania instalacji, wiele osób korzysta z pomocy specjalistów – inżynierów budownictwa. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne z punktu widzenia tych kupujących, którzy nie mają nic wspólnego z budownictwem, a chcą mieć pewność, że mieszkanie jest wolne od wad.

Skorzystanie z pomocy fachowca nie jest jednak niezbędne. Jeżeli chcesz uniknąć kolejnego wydatku lub po prostu czujesz, że podołasz zadaniu, możesz sam udać się na spotkanie z przedstawicielem dewelopera, aby odebrać mieszkanie.

Kontrola podczas odbioru – na to zwróć szczególną uwagę

Jeżeli zdecydowałeś, że mieszkanie od dewelopera odbierzesz samodzielnie, musisz się odpowiednio przygotować. Sprawdzić będziesz musiał:

  • metraż i rozkład pomieszczeń – przyda się miara oraz dokumenty, które wcześniej wręczył Ci deweloper we Wrocławiu,
  • czy ściany są proste – sprawdź zarówno pion oraz poziom ścian, jak i kąty (powinny być proste); zabierz ze sobą poziomicę i ekierkę,
  • czy okna i drzwi są szczelne – otwórz i zamknij zarówno okna, jak i drzwi, aby upewnić się, że zostały one prawidłowo zamontowane; szczelność drzwi możesz sprawdzić, wkładając kartkę między ramę a futrynę,
  • czy deweloper we Wrocławiu doprowadził do mieszkania media – w przeciwnym razie możesz mieć problem np. z centralnym ogrzewaniem,
  • czy w gniazdkach jest prąd – zabierz ze sobą próbnik.

Wiele osób zapomina, że odbiór techniczny mieszkania nie kończy się tylko na lokalu. Jeżeli wraz z mieszkaniem zakupiłeś taras lub komórkę lokatorską, to również zweryfikuj ich metraż oraz sposób wykonania.

Czym kończy się odbiór mieszkania?

Zgodnie z przepisami każdy deweloper we Wrocławiu powinien zakończyć odbiór mieszkania podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego. Jeżeli w czasie odbioru wykryłeś usterki, to deweloper ma 14 dni, aby udzielić Ci informacji zwrotnej na temat zgłoszonych uwag.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.