×

Niedobory wody

Niedobory wody

Problem deficytu wody dotyka w Polsce coraz większej grupy ludzi dlatego już teraz trzeba pomyśleć nad sensownymi środkami zaradczymi. Pierwszym i najważniejszym jest edukacja zarówno młodzieży jak i dorosłych i właśnie od tego trzeba zacząć.

Wielu ludzi zdaje się nie dostrzegać narastającego deficytu słodkiej wody i to do nich powinna być skierowana kampania uświadamiająca jak wielkim zagrożeniem jest marnotrawstwo tego coraz bardziej drogocennego płynu. Wprawdzie ceny wody od kilku lat systematycznie i mocno pną się w górę co z pewnością skutkuje u niektórych nawykiem oszczędzania, ale podniesienie świadomości przyniesie dodatkowe, może nawet lepsze efekty.

Mieszkańcy miast, których budynki są zasilane przez miejskiego dostawcę wody mogą głównie pilnować stanu technicznego armatury we własnych mieszkaniach oraz sprzętu domowego pobierającego wodę i ustawiać w nich jak najekonomiczniejsze opcje poboru tej wody.

W zupełnie innej sytuacji są właściciele domów jednorodzinnych, także ci, którzy budowę dopiero planują bądź są w fazie inwestycji. Właśnie oni mogą zawczasu zabezpieczyć się przed ewentualnymi przerwami w dostawie wody, a takim zabezpieczeniem jest studnia głębinowa. Nie ma przy tym znaczenia czy dany teren jest skanalizowany czy nie, zwyczajnie nadchodzą czasy, w których opłaca się mieć studnię głębinową do własnej dyspozycji. Wprawdzie na początku ponosi się określone koszty jej wykonania, ale biorąc pod uwagę późniejsze oszczędności, czyli brak rachunków za wodę oraz niezależność od zewnętrznego dostawcy – inwestycja jest bardzo korzystna także ze środowiskowego punktu widzenia.

Bywają tereny, gdzie wody głębinowe charakteryzują się zbyt dużą zawartością żelaza co skutkuje nieprzyjemnym zapachem i smakiem wody, jej mętnością oraz szkodliwym wpływem dla domowej armatury sanitarnej. W takiej sytuacji pomoże uzdatnianie wody poprzez zastosowanie specjalnego odżelaziacza usuwającego z wody nadmierne ilości żelaza, manganu, amoniaku i siarkowodoru. Wtedy woda nabiera dobrego smaku i jest przyjazna dla instalacji.

Posiadanie własnego ujęcia smacznej, pitnej wody to korzyść i dla ludzi i dla środowiska.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.