Czym jest rekuperacja ścienna i jakie ma zalety?
W czasach rosnących opłat za ogrzewanie mieszkań coraz częściej szukamy do własnego domu takiego rozwiązania, które pozwoli maksymalnie ograniczyć straty ciepła. To właśnie ich minimalizowanie pozwoli racjonalnej gospodarować wydatkami i sprawi, że koszty ogrzewania nie będą tak wysokie, jak dotąd.
Od czego zacząć i jak może pomóc rekuperacja ścienna nowej generacji?
Rekuperacja ścienna – co to jest?
Jedną z nowoczesnych metod umożliwiających ograniczenie strat domowego ciepła jest montaż systemu wentylacji określanego jako rekuperacja ścienna. Dzięki korzyściom jakie daje taki system i brakowi konieczności robienia w domu generalnego remontu, żeby założyć całą tego rodzaju instalację, jest to dziś bardzo chętnie wybierane rozwiązanie. Specjalne urządzenia nazywane rekuperatorami ściennymi albo pokojowymi są stosunkowo niewielkie, można je zamontować bezpośrednio w ścianie mieszkania i to właśnie one spełniają wszystkie warunki ekonomicznej i co ważne, energooszczędnej wentylacji pomieszczeń.
Korzyści rekuperacji ściennej:
- Odzysk ciepła i ograniczenie jego strat w mieszkaniu (klucz do ukrócenia wzrostu zużycia energii elektrycznej)
- Czyste i zdrowe powietrze, w którym nie ma kurzu, pyłu ani alergenów (dlatego tak często na rekuperację ścienną stawia się w domach, w których mieszkają alergicy)
- Filtrowanie powietrza z wychwytywaniem krążących w nim, szkodliwych cząstek, co wprost wpływa na poprawę jakości powietrza
- Możliwość zrezygnowania z wietrzenia mieszkania. Rekuperatory ścienne całkowicie przejmują tę rolę i zapewniają optymalną wymianę starego, zużytego powietrza na nowe
- Mniejsze koszty instalacji niż w przypadku pełnowymiarowego systemy wentylacji energooszczędnej. Tańszy i łatwiejszy montaż
Jak działa rekuperator ścienny? W najprostszy sposób jego działanie można wyjaśnić jako wymianę powietrze w dwóch kanałach, osobno powietrze zużyte i nowe, tak by masy się te ze sobą nie mieszały. Wpływające powietrze jest ogrzewane tym, które wypływa z domu, minimalizując straty ciepła.
Więcej o rekuperacyjnych systemach wentylacji można poczytać np. na stronie firmy Centrum Rekuperacji, oferującej montaż i serwis takich urządzeń. To tu znajduje się szereg artykułów poruszających kwestię zalet i korzyści takiej instalacji do wymiany domowego powietrza. Dodatkowo warto poczytać opinie specjalistów i przyjrzeć się temu, jak można klimatyzator wykorzystać do ogrzewania domu w tzw. okresach przejściowych. Nowoczesne technologie doskonale umożliwiają tu oszczędne ogrzewanie powierzchni w okresach, kiedy już czujemy w domach chłód, a jeszcze nie korzystamy ze standardowego systemu grzewczego.