×

Jak wybrać solidną firmę do montażu okien?

Jak wybrać solidną firmę do montażu okien?

dobre-oknaKiedy odnawiamy dom lub mieszkanie, prędzej czy później staniemy przed koniecznością wymiany okien. Równie ważny jak same okna, jest sposób ich montażu. Wiele późniejszych wad i problemów pojawia się właśnie z powodu niewłaściwego zamontowania stolarki okiennej w murze: trudności z zamykaniem i otwieraniem, nieszczelność czy słaba izolacja dźwięków z zewnątrz. Często jednak nie mamy wystarczającej wiedzy i umiejętności, żeby samemu wstawić okna. Jak wybrać odpowiednią ekipę? Na co zwracać uwagę? Co powinno wzbudzić nasze obawy?

Przede wszystkim – umowa

Gdy wybierzemy już odpowiednie okna, warto zapytać sprzedawcę o autoryzowane przez producenta danej stolarki ekipy montażowe. Wiele firm produkujących okna w umowach zaznacza, że gwarancja obejmuje jedyne te produkty, które zostały zamontowane przez certyfikowane zespoły specjalistów. Wynika to z faktu, że większość problemów z oknami wynika nie z ich wad ukrytych, ale właśnie z nieprawidłowego montażu.

Jeśli mimo wszystko, chcemy aby nasze okna montował wybrany przez nas zespół fachowców, warto domagać się zapisu, że cała procedura zostanie przeprowadzony zgodnie z instrukcją producenta. Powinna ona zawierać szczegółowe wytyczne dotyczące właściwych sposobów montażu.

Umowę na montaż okien należy traktować jak każdą inną umowę. Zanim ją podpiszemy, należy dokładnie ją przeczytać, wypytać sprzedawcę, jeśli coś jest nie jasne i negocjować zmianę nieodpowiadających nam punktów.

Jak rozpoznać profesjonalistów?

Należy pamiętać o tym, że w każdej chwili możemy poprosić ekipę montującą o wyjaśnienie, jeśli coś wzbudza nasze wątpliwości. Prawdziwi profesjonaliści zatroszczą się nie tylko o sam montaż, ale także o odpowiedni transport, sposób przechowywania okien oraz zabezpieczeniu reszty pomieszczenia, jeśli nie znajduje się ono w stanie surowym. Ustalą także godziny pracy i jej dokładny zakres, a także podzielą się jej planem, kiedy już go ustalą. Możemy domagać się każdej z tych informacji, a jeśli nie będziemy zadowoleni z postępów pracy, to poprosić o zmianę ekipy, jeśli jest ona polecona przez sprzedawcę.

Nie ma ściśle określonych ram, ile powinien kosztować montaż okien, wszystko zależy od zakresu prac i czasu ich trwania. Ogólnie przyjętym zwyczajem jest, że koszt montażu powinien wynosić około 20% wartości okien. Rozmawiając z fachowcami i wypytując ich o ceny, nie warto wybierać tych, którzy oferują najniższe ceny, graniczące niekiedy z pracą po kosztach. Godnym polecenia fachowcem zajmującym się montażem okien w Warszawie jest Anex Okna.

Jak rozpoznać właściwie zamontowane okna?

Jeśli chcemy kontrolować od czasu do czasu postęp prac, dobrym pomysłem jest poznanie podstawowych wyznaczników dobrze zamontowanych okien.

  • Trwałe montowanie ramy okiennej do muru – za pomocą odpowiednio rozmieszczonych dybli lub kotew. Jeśli ekipa próbuje zamocować okno na samej piance montażowej, jest to sygnał do natychmiastowego zespołu.
  • Odpowiednia wielkość przerwy dylatacyjnej – przerwa ta jest przestrzenią między ościeżnicą, a murem, pozostawianą by pozwolić na rozszerzenie się okna pod wpływem temperatury.
  • Montaż na listwy podprogowej – zapewnia ona większą szczelność oraz stabilność okna
  • Odpowiednie uszczelnienie na styku okna z murem – ościeże, przed nałożeniem pianki, musi zostać oczyszczone. Sama ilość pianki również musi być odpowiednia: zbyt mała ilość powoduje powstawanie szczelin, zbyt duża z kolei może powodować odkształcanie się ramy okiennej
  • Osłonięcie izolacji termicznej od zewnątrz i wewnątrz

Montaż okien jest sprawą, wobec której nie warto przyjmować podejścia „jakoś to będzie”. Prawidłowe zamontowanie okien jest inwestycją na długie lata, która zapewnia spokój oraz wygodę użytkowania.

Zdjęcia: Materiały własne Anex Okna

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.