Mycie elewacji? Te sposoby działają!
Co musisz wiedzieć o myciu elewacji?
Regularne mycie elewacji sprawi, że Twój dom będzie nie tylko idealnie się prezentował, ale także stanie się bardziej odporny. Zwłaszcza jeśli po czyszczeniu zastosujesz odpowiednią impregnację.
Nie zawsze samodzielne usuwanie zabrudzeń z powierzchni budynku to dobre rozwiązanie. Bywa, że zwlekałeś zbyt długo z jej czyszczeniem i teraz wymaga ona gruntownego mycia. W tym przypadku lepiej postaw na sprawdzoną ekipę fachowców.
Pora teraz odpowiedzieć na pytanie, dlaczego elewacje domów się brudzą. Przede wszystkim ma na to wpływ lokalizacja budynku. Budynki znajdujące się w pobliżu ruchliwej drogi lub zakładu przemysłowego często się brudzą. To jednak niejedyne czynniki. Elewacja może ulec zabrudzeniu wskutek prac ogrodowych lub wtedy, kiedy wymieniasz izolację domu.
Dom zlokalizowany nad jeziorem lub w lesie narażony jest na kontakt z wilgocią. Mogą zaatakować go glony lub grzyby. Częściej brudzą się tynki mineralne, natomiast w akrylowe, silikatowe i silikonowe zabrudzenia nie wnikają aż tak bardzo.
Oczywiste jest także to, że na jasnych elewacjach osadza się kurz, smog i innego rodzaju zanieczyszczenia. Dlatego, zanim zdecydujesz się na tynk w modnym, pastelowym kolorze, dobrze przemyśl swój wybór.
Mycie elewacji myjką ciśnieniową
Myjkę ciśnieniową wykorzystasz do mycia nawet bardzo zabrudzonych elewacji. Wybierz jednak taki model, który ma możliwość regulacji mocy i siły natrysku. Zanim rozpoczniesz czyszczenie, sprawdź rodzaj dyszy i poziom regulacji natrysku – dzięki temu nie uszkodzisz powierzchni domu.
Strumień wody kieruj w różnych kierunkach. Zawsze zaczynaj mycie elewacji od góry budynku, stopniowo kierując się ku dołowi. Drobne zabrudzenia usunie sama woda. Aby pozbyć się tych silniejszych, dodaj do niej preparat dedykowany danemu tynkowi. W razie potrzeby proces mycia elewacji możesz powtórzyć kilka razy.
Ważne jest, aby przed przystąpieniem do czyszczenia wykonać próbę na małym fragmencie elewacji. W razie, kiedy coś pójdzie nie tak, mankamenty powierzchni będzie można zatuszować.
Bywa i tak, że mycie elewacji obnaży defekty w pokryciu budynku i skłoni Cię do większych prac remontowych. Nie traktuj tego jako wadę. Gdy kompleksowo zajmiesz się budynkiem, uchronisz go przed późniejszym niszczeniem.
Kiedy używasz myjki ciśnieniowej, sprawdź temperaturę strumienia wody. Nie może być ona zbyt niska, podczas gdy na dworze jest zimno. Taka różnica temperatur nie wpłynie korzystnie na powierzchnię elewacji (może pękać i zacząć się kruszyć).
Specjalistyczne środki do mycia elewacji
Mycie elewacji myjką ciśnieniową możesz wspomóc specjalistycznymi środkami. Dobierz je do rodzaju zabrudzenia, ale także do rodzaju materiału, z którego została wykonana Twoja elewacja. Jeśli powierzchnia Twojego budynku pokryta jest wysokiej jakości farbą elewacyjną, masz większe pole manewru w wyborze preparatów chemicznych. Nie wnikają one w strukturę tynku i nie osłabiają go. Szczególną delikatność należy wykazać w stosunku do tynków mineralnych. Pod żadnym pozorem nie czyść ich szczotką, ponieważ możesz je tylko uszkodzić.
Tynk akrylowy lubią pokrywać glony. Umyjesz go, wykorzystując środki grzybobójcze. W przypadku pojawienia się pleśni użyj preparatów odkażających, a dopiero potem umyj całość mocnymi detergentami.
Staraj się wybierać preparaty w miarę naturalne, przyjazne dla przydomowej roślinności i gleby.
Piaskowanie elewacji
Piaskowanie to nic innego jak mycie elewacji drobinami piasku pod wysokim ciśnieniem. Ta metoda usuwa nawet wieloletnie zabrudzenia i czyści trudno dostępne szczeliny. Zanim przystąpisz do pracy, dokładnie zabezpiecz te miejsca, w które nie chcesz, aby dostał się piasek. Na piaskowanie elewacji najlepiej wybierz słoneczny, bezwietrzny dzień (dobrze jest przeznaczyć na tę pracę wczesny ranek).
Nie polecamy, abyś piaskowanie wykonywał samodzielnie, raczej postaw na sprawdzonych fachowców. Czasami, po umyciu, elewacja wymaga pomalowania jej farbą lub zabezpieczenia impregnacją. Wybierz do tego celu dobre jakościowo i trwałe środki.