PH gleby w ogrodzie – czy to jest ważne?
Od odczynu pH gleby w Twoim ogrodzie zależy bardzo dużo. Czy roślina sobie poradzi, czy warunki będą dla niej odpowiednie, czy będzie rosnąć, kwitnąć i owocować. Jedna mała liczba, a ma ogromne znaczenie.
Odczyn pH mieści się na skali od 0 do 14. Im niższa wartość tym gleba jest bardziej kwaśna, im wyższy tym bardziej zasadowa. Po środku jest 7, która oznacza glebę o odczynie obojętnym.
Będąc bardziej precyzyjnym możemy podzielić odczyny wg następującego podziału:
- pH poniżej 4,5 – bardzo kwaśny
- pH w przedziale 4,6 – 5,5 – bardzo kwaśny
- pH w przedziale 5,6 – 6,5 – lekko kwaśny
- pH w przedziale 6,6 – 7,2 – obojętny
- pH powyżej 7,3 – zasadowy
Jak zmierzyć pH?
Przede wszystkim możesz pobrać próbkę gleby i wysłać do laboratorium, które dokona precyzyjnych pomiarów. Pytanie tylko, czy tego potrzebujesz?
Dużo łatwiej jest wykonać taki test w zaciszu własnego ogrodu. Istnieją dwie bardzo proste metody.
Pierwsza to użycie papierków lakmusowych. W tym przypadku pobierasz glebę z ogrodu i w małym naczyniu przygotowujesz z niej błotko z użyciem wody. Następnie w błotku zanurzasz na kilka sekund jeden koniec papierka, który po około 30 minutach zmieni swój kolor.
Czerwony kolor będzie oznaczał pH bardzo kwaśne (w przedziale 1-2), pomarańczowy to już przedział 3-4, kolor żółty to pH w przedziale 5-7, zielony to przedział 8-10, a niebieski i granatowy to 11-14.
Drugi sposób to użycie małego urządzenia – miernika pH. W sklepach znajdziesz mierniki elektroniczne, które od razu na ekranie wyświetlą wynik oraz analogowe (ze wskazówką).
Taki miernik wbijamy w glebę i od razu znamy wynik. Pomiaru dokonasz więc w zaledwie kilka sekund.
Takie mierniki często pokazują też poziom wilgotności gleby.
Bardzo ważne jest, by pomiarów dokonywać w wielu miejscach w ogrodzie, gdyż w zależności od stanowiska będzie się ono różnić.
Jakie pH lubią Twoje rośliny?
Według różnych źródeł dla 80, a nawet 90% roślin idealna będzie gleba o odczynie pH w przedziale 6-7. Są jednak wyjątki, które lubią bardziej kwaśną lub zasadową glebę. Oto kilka przykładów:
- glebę bardzo kwaśną (pH poniżej 4,5) lubią borówki amerykańskie i żurawiny
- glebę kwaśną (pH 4,6-5,5) lubią maliny, agrest, azalie, rododendrony, hortensje
- glebę lekko kwaśną (pH 5,6-6,5) lubią jabłonie, grusze, porzeczki, róże, magnolie
- glebę obojętną (pH 6,6-7,2) lubią czereśnie, wiśnie, morele, brzoskwinie, śliwy
Jak podnieść pH?
W artykule pt. “Odczyn pH gleby – co to jest, jak podnieść, a jak obniżyć?” możemy przeczytać, że najlepszym sposobem na podniesienie pH gleby jest użycie wapna. Znajdziesz wapno w różnych odmianach, jak np. hydratyzowane, węglanowe, dolomitowe. Jedne z nich będą działać szybciej, inne wolniej.
Ważne, by wapna używać z umiarem, wg zaleceń. Nadużycie może spowodować spalenie rośliny.
Do wyboru mamy wapno sypkie oraz płynne (np. do malowania drzewek). Wapno płynne nanosi się najwygodniej. Ale wybierając wapno sypkie ważne, by kupić to najbardziej zmielone. Grubo zmielone może tworzyć grudki, które będzie trudno rozpuścić.
Jak obniżyć pH?
Do obniżenia pH służy inny pierwiastek – siarka oraz jej związki. takie jak siarczan żelaza, siarczan amonu,czy siarczan potasu. Najczęściej występują one w formie granulowanej, którą łatwo zaaplikować w ogrodzie.
Trzeba pamiętać o tym, że obniżanie pH jest dużo trudniejsze i bardziej długotrwałe od podnoszenia. A zbytni pośpiech może spowodować więcej strat niż korzyści.