×

Kominek to nie tylko atrakcyjny element wnętrza

Kominek to nie tylko atrakcyjny element wnętrza

kominekGdyby zapytać inwestorów o to, czemu chcą mieć w swoim domu kominek, zapewne większość z nich odpowiedziałaby, że „dla klimatu” albo „żeby mieć coś naprawdę ładnego w salonie”. Połowa do tego doda, że „do ogrzewania domu”.

Kominek to przecież nie tylko element dekoracyjny, który uruchamia się dla stworzenia przyjemnego nastroju. To także źródło ciepła, które potrafi dostarczyć ilość ciepła niezbędną do ogrzania całego domu. Niestety, co się z tym wiąże, bywa to źródłem kłopotów.

Jeśli inwestor kupuje kominek tylko po to, by mieć coś ładnego do zamontowania w salonie, powinien wybrać jakiś kominek dekoracyjny. Oferta tego typu urządzeń jest bardzo szeroka, do wyboru mamy kominki elektryczne oraz biokominki, czyli kominki na biopaliwo (płynny lub żelowany bioetanol). Takie urządzenia przede wszystkim mają za zadanie ładnie wyglądać, ale jednocześnie wytwarzają pewne ilości ciepła – niewielkie, ale na tyle duże, by dało się efekt grzewczy zauważyć. Z tego względu prawie doskonale naśladują tradycyjne paleniska na drewno, choć znacznie się od nich różnią.

kominek2Gdy celem istnienia kominka jest ogrzanie całego domu, najczęściej wybiera się kominek z płaszczem wodnym. I nic w tym dziwnego, bo takie źródło ciepła jest prawie tak samo skuteczne w wytwarzaniu ciepła, jak tradycyjny kocioł centralnego ogrzewania.

Różnica (na niekorzyść kominka) bierze się z tego, co dla inwestora jest najważniejsze – z zamontowania w kominku dużej szyby w drzwiczkach.

Kocioł ma za zadanie w optymalny sposób spalić paliwo i wytworzone ciepło dostarczyć do grzejników pod postacią gorącej wody. Kominek musi robić to samo, ale jednocześnie ładnie wyglądać. Dlatego kominki z płaszczem bywają źródłem nieprzyjemnych doświadczeń dla inwestorów, zmuszonych co kilka dni szorować szybkę, która pokrywa się sadzą i smołą.

Pewnym rozwiązaniem jest stosowanie szyb podwójnych (brudzą się wolniej), lub pokrywanych specjalnymi powłokami ułatwiającymi utlenianie sadzy (co pozwala na ich samoczynne oczyszczanie). Ale i to nie w każdej sytuacji zadziała.

Co więc powinien zrobić ktoś, kto chce mieć w domu kominek? Odpowiedzieć sobie na pytanie, po co mu ten kominek.

Jeśli tylko po to, by ładnie wyglądał, a planuje rozpalać go równie często, jak świece na stole, niech wybierze biokominek dekoracyjny – bo płomienie z biopaliwa są dostatecznie okazałe, kominek nie wymaga czyszczenia, komina, kłopotliwej instalacji, itd.

Jeśli po to, by ogrzewać nim dom, niech rozważy ten pomysł ponownie i pomyśli, czy nie lepiej byłoby kupić tradycyjny kocioł na drewno i kominek dekoracyjny. Jeśli uprze się na kominek, niech rozważy dodatkowe źródło ciepła (kocioł elektryczny, klimatyzator z funkcją grzania), które będzie używać np. w czasie wyjazdów. I niech w takim przypadku pogodzi się z perspektywą częstego rozpalania w kominku i nieco rzadszego czyszczenia brudnej szyby.

Obiektywne i dość kompletne informacje na temat ogrzewania kominkiem można znaleźć np. na stronie www.ogrzewanie-kominkowe.pl .

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

2 comments

Katarynka

My mamy kominek wykonany z bajerancko wyglądającej czarnej cegły szamotowej (tu zdjęcia, producent: http://www.vitcas.pl/cegla-szamotowa-czarna-vitcas). Oczywiście cegła jest na zewnątrz kominka, a dzięki charakterystycznej barwie świetnie nam pasuje do mebli w salonie.
W ogóle, rany, dzisiaj jest taki ogrom możliwości jeści chodzi o materiały do budowy kominka, że kupowania takiego całkiem gotowca w markecie, to wydaje mi się bezsensu. Praktycznie od zera można zaprojektować własny kominek, kupić materiały ogniotrwałe i zlecić fachowcom wykonanie.

amadea

U nas w domu jest piękny kominek marmurowy od firmy Lumar http://www.kominki-lumar.com/marmurowe.html) i rzeczywiście ten kominek nie tylko ładnie zdobi salon, ale także nadaje swoisty klimat wnętrzu, no i oczywiście daje ciepło.

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.