×

Architekt wnętrz, jak wybrać dobrego architekta?

Architekt wnętrz, jak wybrać dobrego architekta?

Wybór dobrego architekta wnętrz nie jest rzeczą tak prostą, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Pomimo tego, że na rynku funkcjonuje wiele biur architektonicznych oraz studiów specjalizujących się w projektowaniu wnętrz, bardzo rzadko natrafić można na szczegółowe i rzetelne opinie dotyczące jakości świadczonych przez nie usług. Rodzi to potrzebę poszukiwania przez potencjalnych klientów różnych kryteriów, na podstawie których zestawić i porównać będą mogli oni poszczególne oferty, wybierając tę z nich, która w największym stopniu spełniać będzie ich oczekiwania.

Oczywistym pozostaje przy tym, że cena wykonania projektu wystroju wnętrza nie będzie zawsze odgrywać decydującej roli. W przypadku tego rodzaju usług bardzo często jest bowiem tak, że wykonujący dobrej jakości projekty architekci wnętrz doskonale zdają sobie z tego sprawę, ustalając ceny oferowanych usług na poziomie adekwatnym do ich jakości. Na niższe ceny pozwolić mogą sobie natomiast przede wszystkim architekci dopiero wkraczający na rynek, dla których najważniejsze jest budowanie renomy i rozpoznawalności w branży, nierzadko rezygnując ze znacznej wysokości wynagrodzenia na rzecz przystępniejszych cen, które skłonić mogą do skorzystania z ich oferty. Oczywiście jednak pod uwagę przy wyborze powinniśmy brać także inne czynniki.

Podstawową rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę zlecając architektowi wnętrz przygotowanie projektu wystroju wnętrza, jest jego portfolio oraz dotychczasowe realizacje. To one w największym stopniu pozwolą nam poznać styl i umiejętności architekta, a także ocenić, czy posiadany przez niego warsztat oraz poczucie estetyki odpowiada naszym oczekiwaniom i założeniom. Na tym etapie ocenić też można, czy określony architekt wnętrz cieszy się dużym powodzeniem w branży. Oczywiście założyć też można sytuację, że często wybierany architekt po prostu nie chwali się klientom swoimi poprzednimi realizacjami, pomimo ich dużej liczby, jednakże musi być on świadom, że w ten sposób zniechęcać może do siebie potencjalnych zleceniodawców. Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego architekta jest jego podejście do klienta oraz to, na ile jest on w stanie współpracować ze zleceniodawcą przy wykonywaniu projektu. Uznaniem cieszą się bowiem ci architekci, którzy potrafią połączyć własną wizję pomieszczenia z oczekiwaniami i wskazówkami osoby zlecającej wykonanie projektu. Dzięki temu udaje się połączyć wysokie walory estetyczne z dużą funkcjonalnością wnętrza, pozwalając osobom, które będą przebywać w danym pomieszczeniu, korzystać w pełnym stopniu ze wszystkich udogodnień. Istotne jest także to, aby wybrany przez nas architekt cechował się sumiennością i terminowością. Przydatne będzie to zwłaszcza wtedy, gdy zależeć nam będzie na uzyskaniu projektu zgodnie z przyjętym planem remontu, poprzez co będziemy mogli skończyć aranżację wnętrza w założonym terminie. W celu usprawnienia prac nad projektem warto też wybrać takiego architekta wnętrz, z którym łatwo będzie utrzymywać kontakt, także w formie elektronicznej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.