×

Co potrafi klimatyzacja?

Co potrafi klimatyzacja?


Przenośne urządzenia dające nam poczucie chłodu. Klimatyzacja, bo o niej mowa, to spory luksus, który coraz powszechniej stosujemy dla własnej wygody.

Niegdyś kojarzyła się nam z placówkami finansowymi. Obecnie znajdziemy ją w większości miejsc pracy biurowej. Co ciekawe, nie jest przeznaczona tylko do chłodzenia.

 

Każdy model daje inne możliwości

Systemy klimatyzacyjne stale się rozbudowuje. Nowoczesne urządzenia tego typu, posiadają cały szereg funkcji. Niektóre z nich usprawniają działanie, inne dają zupełnie nowe możliwości. Czasami możemy na przykład dodatkowo nawilżyć powietrze. W chłodniejsze dni klimatyzacja będzie również źródłem dodatkowego ciepła. To wszystko tylko nieliczne możliwości, o których warto wspomnieć na starcie.

Zaawansowane systemy

Większa złożoność to także dodatkowe koszty konserwacyjne. Sytuacja nieco analogiczna do samochodów. Auta wyposażone w liczną elektronikę, mogą się zepsuć na wielu płaszczyznach. Serwis klimatyzacji jest tani tylko z pozoru. Większe naprawy potrafią skutecznie uszczuplić nasz budżet (na przykład wymiana sprężarki).

Trzeba jednak przyznać, że nowoczesne instalacje mają dodatkową zaletę. Są po prostu oszczędne. Maleją zatem koszty eksploatacyjne, które do niedawna stanowiły ważny element ogólnej ,,ceny” posiadania klimatyzatora. Napraw dokonamy również przy użyciu zamienników, chociaż części oryginalne są pewniejsze (dodatkowo posiadają bardziej złożoną gwarancję producenta).

Nie jest tak kolorowo…

Możliwość jednoczesnego ogrzewania oraz chłodzenia to spełnienie marzeń. Pamiętajmy jednak, że każdy system składa się z urządzenia wewnętrznego oraz zewnętrznego. Faktycznie, możemy docieplać nasze pomieszczenia. Nie będzie to jednak wydajne przy bardzo niskiej temperaturze za oknem

Wtedy również maksymalizujemy ryzyko awarii. Jednostka zewnętrzna jest narażona na działanie siarczystych mrozów. Producenci w instrukcjach nawet zalecają minimalną temperaturę, przy której ich urządzenie będzie działało prawidłowo.

Rozwój czynników

Klimatyzacja stale się rozwija. Efektem najbliższych zmian, będą ulepszone czynniki chłodnicze. Wiele mówi się o klimacie oraz efekcie cieplarnianym. Z tego tytułu powstają nowe środki, bardziej przyjazne dla otoczenia. Pamiętać musimy również o marketingowym argumencie. Restrykcje europejskie przyniosą wymianę starych systemów na nowe. To zaś źródło pracy dla kolejnych specjalistów z branży.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.