×

Czym się kierować, wybierając nowe okna do domu?

Czym się kierować, wybierając nowe okna do domu?

nowe-okna
Nie myślimy o nich często, choć są nie tylko ważnym elementem wystroju domu lub mieszkania, ale także utrzymują ciepło, zatrzymują chłód i padający deszcz. Pozwalają nam również obserwować co dzieje się na zewnątrz. Mowa oczywiście o oknach. Niezależnie od tego czy stawiamy nowy dom, remontujemy całe mieszkanie, czy planujemy wymianę jedynie okien, warto wiedzieć o nich więcej, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Oto krótka kompilacja informacji dla każdego planującego zakup.

Jaki materiał wybrać?

Na początku warto zastanowić się gdzie będą umiejscowione nasze okna oraz na czym najbardziej nam zależy. Jeśli mieszkamy przy ruchliwej drodze potrzebna będzie nam większa izolacja akustyczna, jeśli z kolei na wsi lub przy lesie – izolacja cieplna, szczególnie w zimie. A może zależy nam na tym, aby okna miały bardziej reprezentacyjny wygląd, pasujący do reszty domu?

Dokładne przemyślenie swoich potrzeb i wymagań pozwoli na dobranie odpowiedniego materiału, z którego powinny być wykonane nasze okna. Oto najpopularniejsze rodzaje materiałów dla stolarki okiennej:

  • PCV – jedne z najbardziej rozpowszechnionych. Są łatwe w montażu i eksploatacji, a także w pielęgnacji. Nie wymagają specjalnych zabiegów takich jak na przykład impregnacja. Wystarczy je co jakiś czas przetrzeć szmatką z płynem do mycia naczyń. Niestety w przypadku uszkodzeń takich jak zarysowanie czy wgniecenie nie da się już ich naprawić – jedynym rozwiązaniem jest wymiana. Przy wyborze należy zwracać uwagę na budowę ramy, wewnętrzną izolację oraz kształtowniki, których brak lub zbyt mała ilość skutkuje szybkim odkształceniem się okna pod wpływem ciepła i problemami z ich otwieraniem i zamykaniem.

 

  • Drewno – odpowiednio spreparowane, najczęściej w formie klejonki. Drewniana stolarka jest bardziej sztywna i wytrzymalsza niż PCV, pozwala także na lepsze dopasowanie zdobień i kształtu ramy do wymagań klienta. Materiał ten pozwala na samodzielną naprawę drobnych uszkodzeń wierzchniej warstwy – wystarczy zetrzeć ją papierem ściernym i nałożyć nową. Wymagają także impregnacji i zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi, ale nie częściej niż raz dwa razy w roku.

 

  • Aluminium – materiał ten pozwala na tworzenie ram o różnorodnych kształtach i grubości. Podobnie jak PCV po za myciem nie wymaga dodatkowej pielęgnacji. Jedyną wadą okien aluminiowych jest fakt, że są one zimne w dotyku, dlatego przed ich kupnem warto najpierw sprawdzić czy specyficzny chłód przy dotknięciu ramy nie będzie nam przeszkadzać.

Jesteś z Warszawy lub okolic? Sprawdź montaż okien w Warszawie w Anex Okna.

Parametry okna

Stolarka poszczególnych marek może różnić się od siebie parametrami oferowanymi w danej cenie. Powinny nas przede wszystkim interesować takie właściwości jak: ciepłochłonność, czyli ilość ciepła, która będzie przez nie uciekać, izolacyjność akustyczna, czyli jak bardzo zostaną wygłuszone dźwięki z zewnątrz, a także solidność. Należy pamiętać o tym, że pewne cechy wymagają potwierdzenia odpowiednim certyfikatem. Przykładowo okna sprzedawane jako „antywłamaniowe” powinny posiadać odpowiedni dokument potwierdzający poziom ich wytrzymałości. Jeśli go nie mają to prawdopodobnie ich antywłamaniowość jest marketingowych chwytem, niemającym odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Wybór na lata

Wybierając okna nie należy przede wszystkim kierować się kosztami. Cena powinna być jednym z czynników, ale nie tym, który determinuje ostateczny wybór. Okna kiepskiej jakości bardzo szybko stracą swoje właściwości i zaczną sprawiać problemy w użytkowaniu, których naprawienie może niekiedy znacznie przekraczać ich koszt. Stolarka okienna dobrej jakości będzie nam służyć przez długie lata, zapewniając spokój i ciesząc swoim wyglądem.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.