×

Gdzie najlepiej zamontować instalację fotowoltaiczną?

Gdzie najlepiej zamontować instalację fotowoltaiczną?

Rosnące w szalonym tempie ceny prądu wymuszają na odbiorcach coraz mocniejsze zaciskanie pasa lub szukanie możliwości pozyskania energii z alternatywnych źródeł.

Drogi prąd przyczynia się do coraz powszechniejszego powstawania farm fotowoltaicznych, ale też do instalowania systemów fotowoltaicznych na kolejnych budynkach mieszkalnych. Ta metoda pozwala na produkcję prądu na własne potrzeby czerpiąc z energii słońca.

Dach pokryty panelami słonecznymi od kilku już lat nie stanowi żadnej sensacji, a do widoku paneli przyzwyczailiśmy się już wszyscy. Zasadnym staje się więc pytanie nie „czy”, ale „kiedy” rozpocząć inwestycję na własnym podwórku.

Jest kilka podstawowych wymogów, których spełnienie jest niezbędne, by instalacja fotowoltaiczna przyniosła zamierzony efekt.

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią lokalizację na montaż samych paneli. Powszechnie wiadomo, iż najlepsze miejsce jest na dachu, ale tylko wtedy, gdy większa część dachu jest skierowana w stronę słońca. Do mocowania paneli najlepiej nadaje się niezacienione miejsce, ale są też inne opcje, które można poszukać na stronie fotowoltaika warszawa i w Internecie.

Na całą instalację oprócz paneli PV składają się inwentery – falowniki fotowoltaiczne służące do zmiany prądu stałego na ten używany w domowych gniazdkach czyli prąd zmienny, skrzynki DC, a przy większych instalacjach rozdzielnice DC pełniące funkcje zabezpieczające i kontrolujące. Część wyprodukowanego w ten sposób prądu wykorzystuje się na własne potrzeby, a nadwyżki zostają przekazywane do sieci zakładu energetycznego, które w części są odbierane np. w miesiącach zimowych kiedy to ekspozycja słońca jest znacząco mniejsza.

Wielkim plusem montażu instalacji jest możliwość bezinwazyjnego wykonania zarówno w nowo wybudowanych obiektach jak i budynkach znacznie starszych. Optymalnie dobrana instalacja fotowoltaiczna zredukuje koszty związane z używaniem energii elektrycznej nawet do 90 procent.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter