×

Jak stworzyć funkcjonalną, stylową kuchnię?

Jak stworzyć funkcjonalną, stylową kuchnię?

kuchniaKuchnia jest jednym z najtrudniejszych pomieszczeń do aranżacji. Wynika to z konieczności zapewnienia w tym pomieszczeniu funkcjonalności przy jednoczesnym stworzeniu wnętrza, które będzie się prezentowało estetycznie. W kuchni spędzamy w ciągu dnia znaczną ilość czasu, przygotowujemy posiłki. Jednocześnie jest to pomieszczenie, w których niezbędne jest zachowanie optymalnych warunków sanitarnych.

W kuchni występuje nawet przy dobrej wentylacji wilgoć, co wymusza wybór określonych materiałów budowlanych. Ograniczeniem przy tworzeniu funkcjonalnego wnętrza może być również wielkość przestrzeni użytkowej. Kuchnia bardzo często może być małym pomieszczeniem, w którym niezbędne jest znalezienie miejsca na niezbędne urządzenia, jak kuchenka, zlewozmywak czy lodówka a jednocześnie zapewnienie właściwej ilości wolnego miejsca, tak by nie utrudnić poruszania się po kuchni. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie planu koncepcyjnego aranżacji kuchni, w którym określimy umiejscowienie niezbędnych elementów przestrzeni użytkowej kuchni.

Plan zagospodarowania przestrzeni użytkowej kuchni

Gdy tworzymy plan koncepcyjny aranżacji kuchni możemy skorzystać z różnych rozwiązań. Modne jest obecnie decydowanie się na kuchnię z wyspą na środku, która składa się z najważniejszych urządzeń, które w kuchni się użytkuje. Do stworzenia w kuchni wyspy na jej środku niezbędne jest posiadanie kuchni o określonym kształcie. Wyspa w kuchni sprawdzi się w kuchniach o kształcie kwadratowym. W kuchniach wąskich trzeba decydować się na ustawienie mebli oraz urządzeń albo po obu stronach pomieszczenia, albo po jednej stronie pomieszczenia. Istotne jest, by poszczególne urządzenia w kuchni ustawione były zgodnie z ciągiem technologicznym, czyli zgodnie z ruchem wykonywania kolejnych czynności przy tworzeniu posiłków (źródło). W ten sposób można stworzyć wnętrz funkcjonalne, które jest istotne szczególnie w przypadku osób, które lubią gotować oraz spędzają dużo czasu w kuchni.

Wybór stylistyki wnętrza kuchni

W kuchni musimy zdecydować się na określoną stylistykę. Obecnie możemy decydować się na stylistykę nowoczesną lub klasyczną. Przy klasycznej stylistyce niezbędne jest stworzenie wnętrza opartego na znacznie większej ilości dekoracji. Wnętrza nowoczesne mogą być minimalistyczne, co oczywiście zarówno ułatwia stworzenie takiego wnętrza, jak też pozwala na zachowanie znacznie większej ilości wolnej przestrzeni użytkowej w kuchni. Nowoczesna stylistyka pozwala na skorzystanie z większej ilości asortymentu w postaci mebli czy urządzeń utrzymanych w takiej stylistyce. Bardzo ważny jest wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych, budowlanych. Dobrym rozwiązaniem jest przed przystąpieniem do prac budowlanych w kuchni szacunkowo określić, na które materiały budowlane chcemy postawić. Pozwala to między innymi na wybór takich materiałów, które są bardziej odporne na działanie wilgoci. Do takich materiałów zaliczyć można między innymi farby lateksowe, czy płytki ceramiczne, które są w stanie zapewnić również ciekawą stylistykę.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.