×

Jak wygląda proces montażu wykładziny?

Jak wygląda proces montażu wykładziny?

Montaż wykładziny podłogowej, choć nie jest tak trudny jak montaż parkietu, wymaga dobrego przygotowania podłoża. Wtedy właśnie jego jakość bezpośrednio wypływa na końcowy wynik.

Przygotowanie do układania
W pomieszczeniach winna panować temperatura nie niższa aniżeli 5oC. Zanim zajmiesz się wykładziną, obowiązkowo musisz dobrze przyjrzeć się podłożu. Powinny cię zmartwić wszystkie jego deficyty, zanieczyszczenia, spękania oraz nierówności. Podłoże winno być równe, czyste oraz suche. Wykładziny można układać na wylewce podłogowej, starej wykładzinie plastycznej, równym oraz solidnym parkiecie albo innej podłodze drewnianej, na posadzce z płytek PCW albo na równej posadzce ceramicznej.

Cięcie

Arkusze wykładziny potrzebują delikatnego docięcia oraz dostosowania do wyglądów pomieszczeń. Podczas cięcia pamiętaj o pozostawieniu wokół 10 cm zapasu. Arkusze po przycięciu układaj w pomieszczeniu „na sucho”. Za pomocą profesjonalnego noża przycinaj je, pamiętając równocześnie, iż krawędzie powinny być oddalone od ściany blisko o pół centymetra. W progach drzwi wykładzinę docinaj tak, aby jej krawędzie dopasowane zostały do kształtu ościeżnic. Podczas cięcia należy klęczeć na wykładzinie, żeby nie mogła się poruszać.

Mocowanie na taśmę

Klejenie wykładziny taśmą obustronnie przylepną to popularny oraz niezwykle szybki sposób jej montażu. Sprawdza się jednakże tylko w niewielkich pomieszczeniach – takich, jakich przestrzeń nie przewyższa 20-30 m2 albo w takich, gdzie do pokrycia powierzchni wystarczy jeden kawałek wykładziny. W pierwszej kolejności musisz zwinąć arkusze wykładziny, jakie dociąłeś. Pasy taśmy obustronnie klejącej łączy się do podłogi. Muszą przebiegać blisko ścian, tuż przy nich oraz proporcjonalnie przez środek podłogi.

Mocowanie na klej

Mocowanie wykładziny za pomocą kleju gwarantuje pełniejszą jej stabilność, szczególnie w dużych pomieszczeniach. Unika się również marszczenia jej powierzchni. Jest to lepsza forma aniżeli przyklejanie wykładziny taśmą, jednakże powoduje więcej problemu, kiedy zapragniesz ją zerwać oraz nie uszkodzić. Klejenie odbywa się w analogiczny sposób, jak mocowanie wykładziny na taśmach obustronnie przylepnych. Arkusze wykładziny zwijaj do połowy oraz odkrytą powierzchnię podłoża smaruj proporcjonalnie klejem. Do jego rozprowadzania konieczna będzie syntetyczna packa zębata.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.