×

Jaką pościel wybrać do swojej sypialni?

Jaką pościel wybrać do swojej sypialni?

sypialniaJakość naszego snu zależy od wielu czynników, wśród których dość istotną rolę odgrywa pościel. Ważny w niej jest przede wszystkim rodzaj materiału, który powinien być przyjemny dla skóry, nie powodować żadnych alergii i podrażnień, a dodatkowo zapewniać odpowiedni komfort cieplny, adekwatny do potrzeb i pory roku. Materiał, z jakiego uszyta jest pościel, wpływa również na jej żywotność i wygląd, a także na to, jak dużo wysiłku należy włożyć w jej pranie i prasowanie. Biorąc pod uwagę te ważne cechy i funkcje pościeli, warto przyjrzeć się, jak się one prezentują w przypadku najpopularniejszych jej gatunków.

Pościel syntetyczna

Jest to pościel najtańsza, która uszyta jest zwykle z poliestru lub mikrofazy, będącej mieszanką włókien poliestrowych i poliamidowych. Pościel tę można rozpoznać po cienkim i często śliskim materiale. Oprócz niskiej ceny zaletą pościeli syntetycznej jest łatwość utrzymania jej w czystości, ponieważ materiał ten można prać w niskich temperaturach, jest on szybkoschnący i nie wymaga prasowania. Niestety sztuczna tkanina często jest nieprzyjemna w dotyku, nie oddycha i powoduje pocenie się ciała, bywa także, że wywołuje podrażnienia skóry. Wiele z pościeli syntetycznych odznacza się krótką żywotnością, ponieważ tracą one kolor podczas kolejnych prań, a także się przecierają.

Pościel bawełniana

Pościel z bawełny może być gładka lub pomarszczona (tzw. kora) i można ją kupić w rozsądnej cenie. Z bawełny zrobiona jest często także pościel flanelowa oraz satynowa. Jeśli materiał, z jakiego uszyto pościel składa się w 100% z bawełny, można liczyć na dobrą jakość produktu. Pościel taka jest dość przyjemna w dotyku, pozwala skórze oddychać, dobrze chłonie wilgoć i nie powodują alergii ani podrażnień. Za najprzyjemniejsze dla skóry uznaje się pościele z flaneli, które są wyjątkowo miękkie i delikatne. Z kolei kora bywa dość sztywna i chropowata, natomiast satyna wydaje się elegancka, ale i chłodna, dlatego najlepiej sprawdza się latem. Pościel z bawełny jest dość trwała i łatwa w utrzymaniu. Zwykle nie deformuje się po praniu i nie traci kolorów. Niestety, jeśli nie jest uszyta z kory, wymaga prasowania.

Pościel luksusowa

Na rynku coraz częściej pojawiają się komplety pościeli uszyte z drogich i uznawanych za ekskluzywne materiałów, jak np. jedwab, bambus czy wełna. Cena takich kompletów zwykle przekracza kilkaset złotych. Oprócz eleganckiego wyglądu oraz trwałości pościel luksusowa zapewnia dodatkowe korzyści. Wszystkie te trzy materiały mają właściwości termoregulacyjne (zapobiegają poceniu się podczas upałów i marznięciu zimą) oraz przeciwdziałają alergii. Dobrze też chłoną wilgoć. Dodatkowo bambus jest bakteriobójczy, a wełna łagodzi dolegliwości reumatyczne. Jeśli kogoś stać na taki wydatek, z pewnością powinien pomyśleć o tego rodzaju luksusowej pościeli, która ze względu na swoją trwałość, może posłużyć wiele długich lat.

Na zakończenie warto dodać, że podczas wybierania pościeli nie warto sugerować się wyłącznie ceną lub nazwą. Jej jakość najlepiej sprawdzać, czytając dokładnie etykietę opisującą rodzaj użytego materiału, a także bezpośrednio jej dotykając.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.