×

Kinkiet jako element dekoracji w Twoim domu.

Kinkiet jako element dekoracji w Twoim domu.

Oświetlenie odgrywa coraz większą rolę w aranżacji współczesnych wnętrz mieszkalnych. Przy urządzaniu wnętrza domu liczy się już nie tylko oświetlenie naturalne, ale także światło sztuczne, emitowane przez różne rodzaje opraw oświetleniowych. Jednym z przykładów takich opraw są kinkiety, które po latach nieobecności na rynku ponownie wracają na półki sklepów i do wnętrz naszych mieszkań. Najczęściej tego rodzaju oprawami oświetleniowymi ozdabiamy wnętrza naszych sypialni, przedpokoi i łazienek. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by po takie źródło światła sięgnąć również wtedy, gdy urządzamy salon, pokój dziecięcy czy kuchnię. Ostatecznie wszystko zależy od wybranej przez nas koncepcji i sposobu aranżacji danego wnętrza.

Rodzaje kinkietów

Współcześni producenci oświetlenia prześcigają się w tworzeniu nowych typów lamp o zróżnicowanych kształtach, wykonanych z materiałów o zróżnicowanej fakturze, oferowanym poziomie wytrzymałości czy dekoracyjności. Ta ogólna tendencja odnosi się również do kinkietów, które mogą przybierać klasyczne lub niezwykle nowoczesne kształty. Na rynku oświetleniowym znajdziemy dziś kinkiety wykonane z metalu, wykończone stylowymi, szklanymi kloszami, jak również dekoracyjne kinkiety gipsowe, wykonane z drewna lub niemal w całości ze szkła. Wybór konkretnego ich rodzaju w największym stopniu zależeć będzie od naszych indywidualnych upodobań i stylu aranżacji wnętrza naszego mieszkania. Jeśli mieszkanie urządzamy w sposób klasyczny, jego najlepszym dopełnieniem będą kinkiety metalowe z efektownie wyglądającymi szklanymi kloszami. Jeśli mieszkanie urządzamy w nowoczesny sposób, ciekawym wyborem może być kinkiet o minimalistycznej formie, w kształcie owalnej półmisy, kwadratu lub prostokąta, wykonany z gipsu, drewna lub szkła.

Instalacja kinkietów

W związku z tym, że lampa typu kinkiet jest oświetleniem przeznaczonym do montażu na ścianie, nie możemy takiej lampy traktować jako rodzaju oświetlenia centralnego. Kinkiety są oświetleniem uzupełniającym, ale wciąż pełniącym rolę oświetlenia funkcjonalnego. Tego typu lampy najczęściej instalujemy w miejscach, które wymagają dodatkowego doświetlenia. W przypadku łazienki będą to okolice lustra umieszczonego tuż nad umywalką. W przypadku sypialni będzie to ściana, do której przylega łóżko. W przypadku przedpokoju będą to najczęściej okolice drzwi wejściowych, lustra czy schodów, jeśli dom wyposażony jest w klatkę schodową. Kinkiety instalować można również w pokoikach dziecięcych, przy łóżeczku dziecka, w salonach, przy stoliku kawowym czy w gabinetach, przy eleganckim fotelu.

Artykuł powstał we współpracy z https://light4u.pl/pol_m_lampy-wewnetrzne_Kinkiety-100.html

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.