Łazienka – jaką okładzinę wybieramy
Projektowanie i urządzanie łazienki w dużej mierze kojarzy się nam z okładziną, zarówno ścienną, jak i podłogową. To jest jeden z priorytetów. Jednak zanim ją zaczniemy układać, pamiętajmy o odpowiednim ułożeniu instalacji, zarówno wodno-ściekowej, jak i elektrycznej. Natomiast wybór okładziny w dużej mierze bywa uzależniony od wielkości pomieszczenia łazienkowego.
W małej łazience nie jest bowiem łatwo zastosować kontrasty materiałowe – na przykład zderzenie kamienia z drewnem lub drewna z klinkierem. Tu w mniejszym stopniu zaryzykujemy decydując się na płytki ceramiczne, nawet większe. Pamiętajmy również, że formą okładziny może być fototapeta, która wróciła do łask, zwłaszcza wykonywana techniką 3D.
Zacznijmy od małej łazienki
Takie łazienki bywają „zmorą” bloków mieszkalnych budowanych w poprzednim systemie. Ale i taką może my fajnie urządzić.
Najlepiej w takim wypadku jest zdecydować się na jednolite płytki ceramiczne, na przykład lekko szare. Korzystnie mogą wyglądać mozaikowe niuanse z małych płytek, ale takich nie powinno być za wiele.
Przestrzeń wizualnie może nam powiększyć fototapeta, na przykład z górskim krajobrazem lub złudzeniem optycznym. Fototapetę możemy już zamawiać na wymiar nawet z konkretnym motywem.
W małej łazience można również wykorzystać blaty z kamienia naturalnego, choćby marmurowe.
W łazience dużej
Tu rzeczywiście łazienka może nam dać pole do popisu, nie tylko jeśli idzie o ściany ale również w wypadku podłogi. Do dyspozycji bowiem mamy nie tylko okładziny ceramiczne, ale również naturalny kamień (choćby, onyks, trawertyn lub marmur), kamień sztuczny, drewno, klinkier i żywicę epoksydową. Jako wykładzinę sporej powierzchni ściany łazienkowej dosyć często stosowane są lustra.
Jednym z ciekawszych pomysłów jest zastosowanie nieregularnie położonego betonu na posadzce, zalanego potem równiutką warstwą przezroczystej żywicy epoksydowej.
Jeśli idzie o ściany to korzystnie wygląda zestawienie naturalnego kamienia o nieregularnej powierzchni z drewnianym wyłożeniem ściany, na przykład z poziomymi deskami. Podobnie można wykorzystać ceglany klinkier.
W dużej łazience oprócz ścian i podłogi, wykładziny (na przykład marmurowe) można z powodzeniem wykorzystać jako blat pod umywalkę lub jako parapet.
Oczywiście płytki ceramiczne nie poszły w odstawkę, tyle że dostępne są już również takie, które imitują drewno lub kamień. W dużej łazience również możemy poszaleć z zestawami mozaikowymi, które również mogą wyglądać efektownie w zestawieniu z drewnianymi płaszczyznami.
Zapraszamy do odwiedzin na stronie kkpol.com – polskiego producenta stelaży podtynkowych
Opublikuj komentarz