×

Oświetlenie led – wady i zalety

Oświetlenie led – wady i zalety

ledŻarówki LED stanowią źródło światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Dzięki swojej prostej konstrukcji mieszczą się w oprawie oświetleniowej przeznaczonej dla żarówek 230 V.

Diody LED w porównaniu ze zwykłymi lampami żarowymi posiadają znacznie szerszy zakres właściwości fizycznych zwiększających efektywność ich pracy oraz okres eksploatacji. Są to głównie: wytrzymałość i sprawność działania, długa żywotność, niskie koszty użytkowania, niewielkie nagrzewanie, niskie napięcie potrzebne do zasilania, pozyskiwanie różnych kolorów światła bez użycia barwnych filtrów. Ponad żarówki LED wyróżniają się dwoma rodzajami diod stosowanymi w ich budowie. Pierwszy typ stanowią diody klasyczne, zwane inaczej okrągłymi, które zastępują obecnie szkodliwe lampy halogenowe. Drugi rodzaj to płaskie diody, montowane powierzchniowo, charakteryzujące się znaczną wydajnością świecenia.

ledyPodstawową wadą oświetlenia LED jest jego cena. Systemy oświetleniowe oparte na tradycyjnych źródłach światła stanowią wydatek nawet do kilkudziesięciu złotych niższy. LED jest nadal technologią niedojrzałą. Jak twierdzą specjaliści tego rodzaju lampy będą stanowiły podstawę oświetleniową każdego wnętrza, ale dopiero za około 10-15 lat.

Tymczasem żarówki LED są w stanie zastąpić tradycyjne sposoby oświetlania tylko w niektórych sytuacjach. Istotnym minusem jest paradoksalnie konkurencja rynkowa. Popularni producenci, a także nieznane marki prześcigają się w sprzedaży lamp ledowych często nie informując o ich właściwych parametrach, co w konsekwencji prowadzi do niezadowolenia klienta spowodowanego bardzo krótkim okresem żywotności lampy.

Obecna sytuacja rynkowa nie sprzyja masowemu wykorzystywaniu oświetlenia LED. Zwykłe żarówki żarowe oraz lampy energooszczędne są nadal częściej wybierane przez konsumentów niż trwałe, wydajne żarówki LED. W tym przypadku wysoka cena jest zdecydowanie adekwatna do jakości, a długi okres eksploatacji zwraca koszty zakupy oraz pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy przeznaczonych na zakup kolejnej zwykłej żarówki.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.