×

Aranżacja kuchni połączonej z salonem

Aranżacja kuchni połączonej z salonem

kuchniaW dzisiejszym budownictwie stawia się na ergonomię. Architekci prześcigają się w pomysłach jak optymalnie wykorzystać przestrzeń i dostosować ją do wymagań oraz potrzeb przyszłych lokatorów. Dlatego też wnęki kuchenne nie są już tylko domeną kawalerek i coraz częściej pojawiają się w mieszkaniach o większym metrażu. Jest to nie lada wyzwanie, zarówno dla projektantów, którzy muszą wkomponować meble kuchenne i sprzęty AGD w przestrzeń salonu, jak i mieszkańców, którzy nie mogą sobie pozwolić na bałagan w kuchni. Pamiętajmy! Brudne naczynia pozostawione na blacie będą widoczne z każdego zakamarka pokoju dziennego.

Kuchnie – jak dobrać wyposażenie?

Skupmy się jednak na kwestii doboru wyposażenia do aneksu. Powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się przestrzeni, którą dysponujemy. Ułatwi nam to ocenę czy meble kuchenne ustawimy w jednej linii, czy też możemy pozwolić sobie na zagospodarowanie sprzętami dwóch, bądź nawet trzech ścian. Pierwsze z rozwiązań jest raczej dedykowane singlom lub studentom. W przypadku rozmieszczenia szafek w jednym rzędzie będziemy musieli ograniczyć ich liczebność. Wpłynie to z kolei na ilość talerzy czy sprzętów, które będziemy chcieli w nich ukryć. Meble kuchenne rozstawione wzdłuż kilku ścian dają znacznie więcej miejsca i pozwalają na dobór dużej, funkcjonalnej lodówki. Mały metraż mieszkania oznacza często wygospodarowanie przestrzeni na urządzenia zarezerwowane dla łazienki. Dlatego ważny jest rozważny wybór pralki, tak by jej gabaryty wpasowały się w kuchenną przestrzeń.

Jak oddzielić przestrzeń salonu z aneksem?

Jeśli wybraliśmy już układ sprzętu w naszym aneksie, zastanówmy się nad tym jak zestawić obszar kuchni z resztą pomieszczenia. Możemy zdecydować się na podział obu przestrzeni. W tym przypadku umowną granicą będzie stanowić zestawienie dwóch różnych podłóg. W pokoju dziennym zastosujemy drewniane panele, w kuchni zaś tradycyjne płytki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy martwić się, że meble kuchenne nie są dopasowane do sofy, czy ławy. Możemy pozwolić sobie na śmiałe kolory, kontrastujące z elementami pokoju dziennego.

Jeśli jednak zdecydujemy, że aneks kuchenny będzie wkomponowany w całe pomieszczenie, powinniśmy zdecydować się na jednakową podłogę zarówno w kuchni jak i salonie. Meble kuchenne dobierzmy tak, by nie rzucały się w oczy i integrowały z pozostałym wyposażeniem. Taki efekt w najprostszy sposób uzyskamy dzięki doborowi tych samych barw i gam kolorystycznych. Jeśli mamy białą kanapę, szafki w kuchni także powinny być jasne. Barwę płytek kuchennych dostosujmy do dodatków, flakonów, zasłon, rolet.

Aranżacja aneksu kuchennego nie jest łatwa. Na tym etapie musimy wziąć pod uwagę wiele elementów, tak by finalny efekt spełniał nasze oczekiwania zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Jeśli mamy dużą rodzinę, często gotujemy, postarajmy się tak zaprojektować naszą mini kuchnię, aby dawała nam jak najwięcej przestrzeni. Jeśli zaś jesteśmy singlami albo często jadamy na mieście, możemy być oszczędni w doborze sprzętu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.