×

Jak sprawić, aby ogród był atrakcyjny także zimą?

Jak sprawić, aby ogród był atrakcyjny także zimą?

Wiele mówi się o ogrodach na każdą porę roku. Skoro tak, to co może nam zaoferować ogród zimą? Przyroda wówczas śpi, dominuje szarość, ponurość i wszechogarniająca cisza.

Nie bez przyczyny sezon ogrodowy zimą nie istnieje. Przyroda w tym czasie śpi, a ogród jest dziwnie spokojny oraz cichy. Nie słychać śpiewu ptaków, szumu liści. Nie zobaczymy również soczystych i zielonych łodyg roślin, płatków kwiatów. Zatem czego szukać w ogrodzie zimą?

Przede wszystkim ogrody zimą zachęcą nas do siebie swoją unikalnością, gdy zadbamy o uprzednie nasadzenie odpowiednich roślin. Wśród krzewów najczęściej wymienia się dereń biały, a szczególnie odmianę „sibirica”. Roślina lubi stanowiska raczej słoneczne, spowoduje to, że łodygi tego krzewu będą się pięknie czerwienić, upiększając nasz ogród. Jeśli będziemy często przycinać krzew to ten naturalnie wypuści więcej łodyg. Dostępne są również inne odmiany derenia np. flaviramea o oliwkowych pędach.

Nie sposób nie wspomnieć o bukszpanie. Ten nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale jak każdy krzew potrzebuje przycięcia, inaczej rozrasta się bardzo i nie jest już tak okazały. Może rosnąć w skupiskach oraz osobno, jednak te nasadzone luzem mogą potrzebować dodatkowej ochrony zimą. Koniecznie też należy pamiętać, że roślina lubi przeciągi, jeśli rośnie w pobliżu budynku gdzie ograniczony w dużym stopniu jest ciąg powietrza ryzykujemy chorobą grzybiczną.

Odchodząc do krzewów i przechodząc do kwiatów to nie sposób wspomnieć o kwiatach, które kwitną białą porą roku. Przykładem takiej rośliny jest ciemiernik biały, który kwitnie akurat w grudniu (tzw. Róża Bożego Narodzenia). Roślina nie lubi mrozów (a która lubi?) preferuje raczej łagodne zimy z dużą ilością słońca. W przypadku łagodnych zim obdaruje nas licznym kwiatostanem.

Warto także zastanowić się nad ozdobnymi gatunkami traw np. trawa pampasowa lub miskanty. Wysuszone na złoto mogą dodatkowo uatrakcyjnić nasz ogród. Osobiście polecalibyśmy także właściwie doświetlenie ogrodu, w celu podkreślenia jego wyjątkowości.

Więcej o wspaniałych ogrodach, pięknych o każdej porze roku http://ogrodyfloks.pl/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.