×

Jakie tkaniny do szycia pościeli?

Jakie tkaniny do szycia pościeli?

bed-1575460_1280Nie bez kozery popularne jest stwierdzenie „Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz”. Dobrze dobrana i uszyta z odpowiedniego materiału pościel to gwarancja dobrego i spokojnego snu. Dodatkowo im lepsza tkanina, tym mniej problemów z jej praniem czy prasowaniem. A bardzo często może też stanowić element wystroju naszej sypialni – chociaż bardziej tyczy się to pościeli w pokoju dla gości.

Obecnie panuje przeświadczenie, że dobra jakość pościeli, bezwzględnie wiąże się z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Jednak od jakiegoś czasu pojawiła się dla niej całkiem ciekawa alternatywa, a mianowicie mikrofibra. Jednak zarówno ona jak i materiały naturalne takie jak bawełna czy jedwab, mogą zapewnić użytkownikom doskonałą jakość snu i wypoczynku.

Na co wpływa rodzaj materiału?

Cóż… przede wszystkim kwestia ceny. Nie ma co się bowiem oszukiwać, że jedwabna satyna czy egipska bawełna nie naruszy naszego portfela. Gdy zależy nam tylko na cenie, zawsze można zostać przy starej dobrej flaneli, jednak rezygnujemy wówczas z komfortu jaki zapewniają droższe materiały.

Pościel, wpływa przede wszystkim na nasz zmysł dotyku, odczuwamy ciepło, chłód oraz miękkość, które w znacznym stopniu różnią się w zależności od tkaniny. Dochodzą do tego także walory wizualne, czy jak kto woli estetyczne. Nawet gdy mamy wybrany już kolor i wzór, trzeba wiedzieć, że będzie on się prezentował inaczej na niektórych materiałach.

Nikt nie powie, chyba że łatwość i sposób czyszczenia nie będą miały wpływu na jego wybór. Czasy wszechobecnych magli, przeminęły. Współcześnie sami pierzemy, prasujemy, czyścimy i składamy nasze pościele. Jednak w zależności od tkaniny z jakiej będzie ona wykonana możemy być zmuszeni włożyć w te czynności mniej lub więcej wysiłku.

Najpopularniejsze, a zarazem najlepsze tkaniny na pościel

  • Bawełna

To w dalszym ciągu najpopularniejszy wybór. Jej największe zalety to przepuszczalność powietrza, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać, odprowadzanie wilgoci a także rozsądna cena. W kategorii tkanin bawełnianych wyróżniamy – kore, adamaszek, perkal, flanele, satynę, dżersej, batyst i najdroższą a zarazem najbardziej luksusową, egipską odmianę mako.

  • Wełna

Dzięki zachowaniu ciepła, idealnie wręcz sprawdza się podczas chłodnych nocy, aczkolwiek jest tkaniną bardzo dobrze oddychającą dzięki czemu również w okresie ciepłym zapewnia spokojny i wydajny sen. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to najbardziej luksusowy materiał wykorzystywany do produkcji pościeli.

  • Jedwab

Tkanina wręcz stworzona dla alergików, nie zbiera kurzu dzięki czemu osoby cierpiące na takowe problemy, nie będą musiały martwić się nimi podczas snu. Trudno też znaleźć coś milszego w dotyku. A jego właściwości wymiany powietrza zapewniają świetną wentylacje w upalne noce. Wykazuje się także pozytywny wpływ jedwabiu na układ nerwowy a także procesy starzenia się skóry. Mowa tu oczywiście o prawdziwym jedwabiu, a nie jego syntetycznym odpowiedniku. Jedwab znajdziesz w sklepie sklepblawatny24.pl.

  • Len

To rozwiązanie dla ludzi, którzy podążają za trendami eko. Jest nie tylko przewiewny, doskonale izoluje ciepło, dzięki czemu sprawdzi się idealnie przez cały rok. Łatwo go prać. Ma też właściwości antyalergiczne. Niestety jest też bardzo podatny na gniecenie i trudny w prasowaniu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.