×

Jakie wykładziny do domu, biura i hal przemysłowych?

Jakie wykładziny do domu, biura i hal przemysłowych?

To bardzo uniwersalny wybór na podłogę. Wykładzinę można położyć w różnych pomieszczeniach.

Chętnie wybierana jest do biur. Często spotyka się ją w domach. W obiektach przemysłowych też może się znaleźć. Ta wszechstronność to wynik różnorodności wykładzin. Da się je dobrać do różnych miejsc.

Dwie główne grupy wykładzin podłogowych

Dzielą się one na dwie główne grupy. Mogą być dywanowe albo elastyczne. Te pierwsze, podobnie jak dywany, mogą być wykonane z włókien naturalnych i sztucznych. To najpopularniejszy wybór do domu oraz do biura. Jeśli potrzebne są wykładziny biurowe, to będą to te, które wykonane są z włókien sztucznych. Są bardzo wytrzymałe i łatwo jest je utrzymać w czystości. Większa jest także ich odporność na bakterie oraz grzyby niż jest to przy włóknach naturalnych. Do domów wybiera się zarówno jedne, jak i drugie.

Elastyczne charakteryzują się gładkością. Wykonywane są przede wszystkim z polichlorku winylu. Są wytrzymałe, nie wnika w nie woda i łatwo zmywa się z nich wszelkie zabrudzenia, dlatego wykładziny elastyczne z PCV mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie dywanowe nie sprostałyby wymaganiom. To one wybierane są do obiektów przemysłowych.

Gdzie jaka wykładzina będzie najlepsza?

W biurze, w części służącej do pracy, najlepszą będzie wykładzina z grupy dywanowych. Oznaczenie klas użytkowych dla obiektów użyteczności publicznej, w tym także dla biur, zaczyna się od cyfry 3. Druga cyfra informuje, przy jak mocnej eksploatacji może być położona dana wykładzina. Oznaczenie 33 to przeznaczenie na podłogę, która jest mocno eksploatowana np. pracuje na danym obszarze wiele osób. Jeśli to niewielkie biuro, gdzie pracują dwie czy trzy osoby i nie ma mocnego użytkowania podłogi, to odpowiednie może być oznaczenie 31. Jako wykładziny przemysłowe sprawdzają się elastyczne. Wybierając je, także dobiera się ich wytrzymałość według stopnia użytkowania podłogi.

Dla domów przewidziane są klasy użyteczności zaczynające się od cyfry 2. Oznaczenie 21 oznacza przeznaczenie do miejsc o najniższym natężeniu ruchu, więc sprawdzi się jedynie w sypialni. Do pokojów dziennych i dziecięcych oraz korytarzy lepsze będą wyższe klasy. W domach i biurach znajdują zastosowanie także wykładziny elastyczne, ale zwykle w pomieszczeniach pomocniczych. W domu jest to częsty wybór do kuchni.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.