×

Klimatyzacja w domu

Klimatyzacja w domu

Jeszcze kilka lat temu klimatyzację w domu traktowano jako dobro luksusowe, niedostępne dla przeciętnego człowieka.

Klimatyzatory spotykano jedynie w biurach lub hotelach wysokiej klasy. Obecnie sytuacja zaczęła się jednak znacząco zmieniać. Ze względu na upalne lata, jakie coraz częściej nawiedzają Polskę, wiele osób decyduje się się na montaż tego typu urządzeń swoich domach. W związku z rosnącą popularnością klimatyzatorów warto przyjrzeć im się bliżej.

Jaki sprzęt wybrać

Podstawowym zadaniem klimatyzatora jest schładzanie ciepłego powietrza. W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów tego typu urządzeń. Do najpopularniejszych i najtańszych należą klimatyzatory przenośne. Chociaż są stosunkowo tanie, skuteczność ich pracy pozostania wiele do życzenia. Problem może także stanowić uciążliwy hałas, jaki generuje tego rodzaju sprzęt. Jeżeli komuś zależy na tym, aby klimatyzacja pracowała wydajnie i cicho, powinien zdecydować się na urządzenia typu split. Ich cechą charakterystyczną jest modułowa budowa, dzięki której pracująca jednostka jest umieszczana na zewnątrz domu, a część wytwarzająca chłód wewnątrz. Podstawową zaletą takiej konstrukcji jest przede wszystkim znaczące ograniczenie hałasu generowanego przez klimatyzator.

Gdzie kupować

Aby klimatyzacja działała prawidłowo musi być odpowiednio dobrana i zamontowana. Konieczne jest przede wszystkim dopasowanie mocy sprzętu do kubatury pomieszczeń, które ma chłodzić. Czynność tę warto zlecić wykwalifikowanemu sprzedawcy, który za pomocą specjalistycznych programów komputerowych szybko dokona wyliczeń. Jeśli ktoś jednak pragnie samodzielnie dobrać moc urządzenia, powinien przyjąć, że do schłodzenia powierzchni jednego metra kwadratowego potrzebne jest 0,1 kW mocy. Dotyczy to pomieszczeń o wysokości pomiędzy 2,5-2,7 metra.

Serwisowanie klimatyzacji

Montaż klimatyzatorów wymaga pewnego doświadczenia, dlatego lepiej zostawić te czynność specjalistom. Decydując się zakup tego rodzaju urządzeń, warto także od razu zapytać o ich serwisowanie. Regularny serwis klimatyzacji jest niezwykle ważny i wpływa zarówno na wydajność, jak i trwałość całego układu. Przegląd klimatyzatorów polega głównie na wymianie filtrów, które z czasem ulegają zabrudzeniu. Okresowa wymiana filtrów, zgodnie z zaleceniami producenta zabezpiecza urządzenie przed rozwojem grzybów i pleśni, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Dzięki serwisowaniu, klimatyzator będzie działał efektywnie i wtłaczał do pomieszczeń chłodne powietrze, pozbawione nieprzyjemnego zapachu oraz zanieczyszczeń.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.