×

Natychmiastowe ogrzewanie? Promienniki podczerwieni i kwarcowe

Natychmiastowe ogrzewanie? Promienniki podczerwieni i kwarcowe

promienniki1W dzisiejszych czasach szybkie nagrzanie pomieszczenia, przy zachowaniu komfortu i wygody to już tak zwany standard. Im prędzej urządzenie nagrzeje , przy zachowaniu niewielkich kosztów eksploatacji, tym bardziej potencjalni nabywcy się nimi interesują. Szybkie dogrzanie pomieszczenia, czy na przykład miejsca pracy to kluczowe dla zachowania również i standardu nie wspominając o komforcie.

Rynek wysycony jest zarówno urządzeniami jak i różnego pochodzenia markami. Ogrzewanie to dziedzina , w której powinniśmy największą uwagę zwrócić na bezpieczeństwo i certyfikację oraz przystosowanie urządzenia do warunków technicznych w naszym kraju. Nie powinniśmy kupować urządzeń pochodzących z krajów azjatyckich, gdyż tamtejsi producenci przykładają uwagę do ilości nie jakości.

Przeglądając rynek urządzeń grzewczych natrafiliśmy na bardzo pochlebne opinie produktów holenderskiej marki Eurom oraz tureckiego producenta marki Kumtel. Zarówno pierwszy jak i drugi są bardzo popularnymi na naszym rynku. Holenderski Euromac przoduje ze swoimi promiennikami na podczerwień z serii GOLDEN, natomiast turecki Kumtel posiada linię LX TX KS promienników kwarcowych. Poniżej postaram się Państwu wyjaśnić różnicę i pokazać na co warto zwracać uwagę przy wyborze jednego z wyżej wymienionych urządzeń.

Promienniki podczerwieni

Zacznijmy więc od holenderskich promienników na podczerwień z serii GOLDEN ECO POWER ONE. Po pierwsze urządzenia te charakteryzuje solidna obudowa, w zależności od potrzeby , producent proponuje różne klasy ochrony IP nawet do IP67, co w prostym języku znaczy między innymi ochronę przed deszczem, czy wilgocią. Nie jednemu z nas taki promiennik może posłużyć na przykład w łazience, na tarasie czy w miejscach narażonych na wilgoć. Promienniki wyposażone są w specjalne lustro , większe i mniejsze w zależności od typu, dzięki któremu odbija się światło podczerwone, i emituje w miejsce na które skierujemy promiennik, ciepło.

Promienniki halogenowe europejskiego producent Eurom, to urządzenia i modele kolejno Eurom Golden 1300 Comfort, Eurom Golden 1800 Comfort. Są również wersje z pilotem, czyli producent Eurom brał pod uwagę komfort i szersze możliwości zastosowania. Wersje z pilotem to kolejno promiennik Eurom Golden 1800 Remote Control RC, Eurom Golden 2000 Remote Control RC, czy Eurom Golden 2200 Remote Control RC. Promienniki podczerwieni, są topowymi produktami, gdyż emitują ciepło , niczym sztuczne słońce.

Natychmiast po uruchomieniu urządzenia, które nota bene działa tylko z funkcją włącz wyłącz, bez regulacji mocy, promiennik emituje ogromne ciepło. Urządzenie posiada bardzo duży promień działania, sięgający aż do 6 metrów od urządzenia i rozchodzący się pod kątem aż do 135 stopni co powoduje, że może ogrzać bardzo szeroko powierzchnie na którą jest skierowany. Specjalna aluminiowa , najwyższej jakości obudowa , zapobiegająca nagrzewaniu się powierzchni przy których się znajduje. Co za tym idzie wachlarz możliwości promiennika jest znacznie zwiększony. Dla przykładu tego typu promienniki montowane są w namiotach, czy pod parasolami w ogródkach restauracyjnych.

Promienniki podczerwieni Golden to również bardzo duża moc od 1300W do 2500W. Mimo tak dużej mocy, pobór prądu to przedział od 50 groszy netto do 1.50zł netto za godzinę użytkowania. Przy wyborze promiennika z serii Golden, powinniśmy się kierować powierzchnią jaką chcemy ogrzać lub odległością punktu na który chcemy urządzenie skierować. Dla przykładu , mamy pomieszczenie o powierzchni 20m2 , tak więc wybieramy promiennik Eurom Golden 2000 , lub Eurom Golden 2000 ULTRA. W takim przypadku mamy pewność iż w niedługim czasie osiągniemy żądaną temperaturę.

Promienniki podczerwieni możemy stosować również do ogrzewania stanowisk pracy, w naszym domowym warsztacie, lub nawet w dużym przemyśle do ogrzewania punktów pracy pracowników. Promienniki Golden to urządzenia które są ultra ciche, bardzo efektywne, i bardzo ładnie wykonane estetycznie. Jest to najlepszy i najszybszy dostępny „ogrzewacz” na rynku. W Polsce mamy jednego dystrybutora tego typu urządzeń firmę Kanwod Invest ze Śremu pod Poznaniem. Jak udało nam się dowiedzieć, awaryjność tych urządzeń jest na zerowym poziomie. Jest to konstrukcyjnie bardzo proste urządzenie, dlatego tak naprawdę nie ma w nim co się uszkodzić. Cenowo takie promienniki podczerwieni to koszty od 499zł do 1500zł w zależności od modelu, mocy i czy wybieramy wersję komfortową z pilotem czy bez.

Promienniki z lampami kwarcowymi

Kolejnym rodzajem popularnego urządzenia grzewczego są promienniki z lampami kwarcowymi. Czołowym Europejskim producentem jest turecka firma Kumtel. Produkty tej firmy już od kilku lat przodują na rynku profesjonalnych i domowych elektrycznych urządzeń grzewczych. Promienniki kwarcowe są dużo tańsze niż promienniki podczerwieni , ale jakość i efektywność ich działania nie odbiega od tych pierwszych. Promiennik kwarcowy to urządzenie wyposażone w lampę kwarcową , która ma chwilę dłuższy czas startu nagrzewania, oraz która emituje mniejsze ciepło w stosunku do mocy.

Jak się jednak okazuje jest to idealne rozwiązanie do warunków domowych, gdyż kwarc ma to do siebie, że możemy regulować jego moc, oraz sterować jego nagrzewaniem się. Turecka firma Kumtel wyposażyła swoje promienniki w termostaty, czyli czujniki które załączają i rozłączają urządzenie w momencie osiągnięcia temperatury. Jest to bardzo ważny element, ponieważ dzięki niemu jesteśmy w stanie zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy na tej formie ogrzewania.

Promienniki kwarcowe Kumtel mają również wyżej wspomnianą regulację mocy. Dzięki temu możemy zmniejszyć lub zwiększyć moc grzania co jest bardzo przydatne gdy w pomieszczeniach występują wahania temperatur wywołane zmiennymi warunkami pogodowymi. Promienniki kwarcowe Kumtel to urządzenia o najwyższej jakości wykonania, produkowane i certyfikowane w Europie. Daje nam to pewność długotrwałej i komfortowej pracy promiennika. Produkty tureckiego producenta dostępne są u jedynego w Polsce dystrybutora , firmy Kanwod Invest ze Śremu pod Poznaniem. Ceny detaliczne plasują się na poziomie od 50zł do 500zł w zależności od modelu, mocy oraz wyposażenia. Dystrybutor, który jest również gwarantem i serwisem , informuje nas o praktycznie zerowej awaryjności. Promienniki kwarcowe możemy zastosować w domach, warsztatach , garażach, biurach, lokalach użytkowych czy na magazynach oraz wielu wielu innych miejscach gdzie wymagane jest natychmiastowe ciepło.

Duży wybór tego typu urządzeń znajdziemy w KT-24.eu.

Podsumowując, chciałem tylko nadmienić, że przy wyborze tego typu urządzenia, zwracajmy uwagę na produkcję, gdzie bardzo ważnym jest aby była co najmniej europejska. Urządzenia elektryczne to produkty które muszą mieć odpowiednią certyfikację, oraz spełniać wszystkie standardy i normy. Przy tak wysokich mocach bezpieczeństwo to podstawowy czynnik który powinien być w sposób szczególny respektowany przy zakupie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.