×

Oświetlenie salonu – jakie lampy wybrać, aby było przytulnie

Oświetlenie salonu – jakie lampy wybrać, aby było przytulnie

Nowoczesny salon to nie tylko przestrzeń, w której odpoczywamy czy oglądamy telewizję. Dzisiaj salon często pełni rolę jadalni lub pokoju gościnnego. Dlatego bardzo ważne, by był zaaranżowany w sposób nie tylko nowoczesny, ale także funkcjonalny.

Jednym z najważniejszych elementów w każdym salonie, jest oświetlenie. Potrafi ono nie tylko zmienić klimat czy atmosferę pomieszczenia, ale także wizualnie je powiększyć czy pomniejszyć. Dodatkowo, różne źródła światła, pozwolą chronić nasz wzrok podczas codziennych czynności takich jak czytanie czy oglądanie telewizji.

Jednak współczesny rynek oferuje nam setki, o ile nie tysiące modeli lamp, kinkietów, żyrandoli czy lampek. Jak więc dobrać oświetlenie salonu tak, by służyło nam zarówno podczas oglądania telewizji, wspólnych posiłków z rodziną jak i przy wizycie gości? Jak się okazuje, nie jest to wcale trudne – wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Po pierwsze funkcjonalność

Pamiętajmy, że dobrze urządzony i oświetlony salon, to nie tylko styl, zdobienia i abażury naszych lamp – bardzo ważne jest też odpowiednie ich rozstawienie, tak by dodatkowo doświetlały najważniejsze strefy naszego salonu. A takich stref, w zależności od danego pomieszczenia można wyróżnić kilka.

Pierwszą i w przypadku salonu najważniejszą, będzie wasza strefa relaksu. Niezależnie od tego czy będzie to wygodny fotel do czytania ze stolikiem na kawę, duża rodzinna sofa, na której wspólnie oglądacie telewizje, czy stół w jadalni, przy którym całą rodziną gracie w gry planszowe. Do każdej z tych czynności, niezbędne będzie dodatkowe oświetlenie, które pomoże stworzyć klimat i atmosferę idealną do relaksu. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się lampy podłogowe z przyciemnianym abażurem – dzięki ich zastosowaniu, otrzymacie w salonie swego rodzaju półmrok, dzięki któremu będzie mogli w spokoju skupić się na codziennych przyjemnościach. Pamiętać jednak trzeba o rozstawieniu owych lamp – przykładowo, postawiona obok telewizora, będzie chronić nasz wzrok podczas codziennych seansów. Lampy podłogowe, dostępne są w niezliczonej ilości wzorów i modeli, dlatego bez większego problemu znajdziesz taką, która nie tylko stworzy odpowiednią atmosferę, ale będzie też ozdobą sama w sobie. Jeżeli szukasz lampy, która idealnie wpasuje się do twojego salonu – ogromny ich wybór znajdziesz na: https://planetalamp.com/ .

Nie bez znaczenia pozostaje też główne źródło oświetlenia – pozwala ono bowiem niejako manipulować rozmiarami naszego salonu, oczywiście tylko wizualnie. Warto mieć na uwadze, że centralnie zawieszony abażur lub żyrandol odchodzą do lamusa, zwłaszcza jeśli salon pełni też funkcje pokoju jadalnego – wówczas, najlepiej sprawdzi się lampa wisząca lub taśma LED, umieszczona bezpośrednio nad stołem – czyli strefą jadalną.

Trzeba pamiętać, że główne źródło oświetlenia, samo w sobie nie będzie wystarczające, nawet jeśli dokupimy do niego lampę podłogową. Warto zastanowić się więc, nad dodatkowym oświetleniem, przykładowo w postaci lampek czy kinkietów – nie tylko dopełnią one wystrój całego salonu, mogą także okazać się bardzo przydatne, gdy będziemy chcieli stworzyć intymną atmosferę lub po prostu w spokoju poczytać ulubioną książkę.

Podsumowując

Nowoczesny salon, łączy w sobie wiele funkcji i bardzo ważne jest jego odpowiednie oświetlenie. Poza funkcjonalnością, odgrywa ono bowiem bardzo ważną rolę dekoracyjną – która coraz częściej jest niestety bagatelizowana. Za pomocą światła, możemy ukryć wady salonu, podkreślić jego zalety a nawet wizualnie go pomniejszyć lub powiększyć. Dlatego aranżując salon, pamiętajmy by dwa razy zastanowić się nad tym, jak go idealnie rozświetlić.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.