×

Sposoby na oszczędności wody

Sposoby na oszczędności wody

W dzisiejszych czasach każdy z nas szuka możliwości, by nieco obniżyć rachunki. Co miesiąc musimy zmagać się z szybko topniejącą wypłatą, gdy w grę wchodzi kolejny wysoki rachunek, między innymi związany z zużyciem wody. Wydaje nam się to dziwne, bowiem wody przecież teoretycznie jest pod dostatkiem. Na całej Ziemi. Teoretycznie to zasoby nieograniczone, ale praktycznie starty wody są coraz większe. Produkcja, sprzedaż i to, co zużywają odbiorcy nie pokrywa się z tym, jak wiele wody jest traconej bezpowrotnie.

A można zrobić naprawdę wiele, by ją oszczędzić, wykorzystać do innych celów i sprawić, że nie będzie jej ubywało w tak zastraszającym tempie. Problem rosnących strat wody istnieje od wielu lat, ale dopiero od kilkunastu przyglądamy się mu z większą uwagą, ponieważ mamy więcej możliwości, jak i nacisk zostaje położony na ochronę środowiska naturalnego. Przedsiębiorstwa przede wszystkim dbają o szczelność instalacji i regularne sprawdzanie ich stanu technicznego. Zastosowanie odpowiednich przyrządów pomiarowych, precyzyjnych, o dobrej klasie dokładności. Nie do końca niestety mają wpływ na kradzieże wody czy też występowanie rozmaitych awarii, które skutkują podwyższaniem strat. Wdrażane działania to jednak kolejno monitoring i obliczenia pozwalające na zastosowanie wysokiej jakości systemów, które w skali rocznej mają obniżać straty wody.

Rolą mieszkańców jest zaś wprowadzenie do codziennego życia nawyków, które i im przyniosą pożądane oszczędności, przede wszystkim względem rachunków, w skali rocznej. Zakręcanie wody podczas czynności pielęgnacyjnych, bowiem już w ciągu kilkunastu sekund mycia rąk, nawet trzy litry wody traci się bezpowrotnie. A co dopiero wtedy, gdy myjemy zęby, golimy się i wykonujemy inne czynności pielęgnacyjne. Można zmniejszyć strumień użytkowanej wody, a pralkę i zmywarkę włączać dopiero wtedy, gdy jest napełniona maksymalnie. Na rynku znajdujemy szereg produktów, urządzeń, które zadbają o oszczędność wody. Między innymi perlatory stosowane w kranach, które powodują napowietrzenie wody i uzyskanie strumienia o pożądanej mocy, ale przy mniejszym zużyciu wody. Do tego pralki bądź zmywarki dobierające ilość wody, do ilości prania lub naczyń, z którymi dane urządzenie ma sobie poradzić. Mycie się pod prysznicem zamiast wanna pełnej wody. Do tego wykorzystanie wody na przykład po myciu do podlewania kwiatów. Straty wody można ograniczyć na szereg sposobów. W interesie zwykłych użytkowników, jak i przedsiębiorstwo jest dbałość o to, by teoretycznie nieograniczone zasoby przestały być zagrożone.

Ważny jest też wybór oszczędnego sprzętu AGD, w szczególności pralki oraz kontakt do fachowego serwisu, który udzieli szybkiej pomocy przy usunięciu usterki.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.