×

Rośliny doniczkowe – jakie wybrać do domu i gdzie je ustawić?

Rośliny doniczkowe – jakie wybrać do domu i gdzie je ustawić?


Dzięki roślinom doniczkowym w domu jest przytulniej, a wnętrza stają się przyjaźniejsze. Kwiaty i zielonolistne rośliny sprawiają, że powietrze w pomieszczeniach łatwiej się oczyszcza, a ilość tlenu w domu jest wyższa.

Jakie rośliny są odpowiednie do domu? Gdzie ustawiać doniczki z kwiatami?

Rośliny doniczkowe a wiedza ogrodnicza

Zanim rozpocznie się wybieranie roślin doniczkowych do domu powinno się określić poziom własnej wiedzy na temat ogrodnictwa. Wielu osobom wydaje się, że kwiaty będą dobrze rosły, jeśli będzie się je regularnie podlewać, gdy będą stały na parapecie. W rzeczywistości każdy gatunek roślin uprawianych w domu ma inne wymagania co do pH gleby i częstości nawożenia, nawadniania i podcinania zwiędłych kwiatów lub liści. Jeżeli niewiele wie się o uprawie kwiatów doniczkowych, warto postawić na gatunki o niewielkich wymaganiach, jak choćby kaktusy. Osoby z zaawansowaną wiedzą ogrodniczą poradzą sobie natomiast ze storczykami, które pięknie kwitną i mają płatki w wielu różnych kolorach.

Gdzie jest miejsce dla kwiatów?

W dużych domach rośliny doniczkowe mogą stać niemalże wszędzie, jednak w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych zwykle powinno się dobrze przemyśleć, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca dla kwiatków. Najczęściej doniczki z kwiatami ustawia się w miejscach dobrze widocznych dla wszystkich domowników i gości zapraszanych do domu. Salon, przedpokój i duża kuchnia to miejsca, w których spędza się najwięcej czasu, dlatego ich wystrój jest szczególnie ważny.

W małych mieszkaniach rośliny doniczkowe można ustawiać na parapetach, na kuchennym blacie, komodzie w salonie, stole kawowym lub na stojącej szafce na buty. Ponadto możliwe jest wieszanie doniczek na ściennych kwietnikach lub mocowanie ich na hakach wkręconych w sufit. Dodatkowo kwiaty mogą stać na zamkniętym balkonie, czyli w logii. Jeżeli mieszka się w dużym domu, można postawić na te same miejsca co w mieszkaniu lub ustawić duże rośliny doniczkowe bezpośrednio na podłodze. Mniejsze kwiaty mogą znajdywać się na kwietnikach stojących, na przykład na modnych drabinkach.

Przyjazne warunki dla rozwoju roślin

Rośliny można uprawiać w każdym domu lub mieszkaniu – bez względu na to, na którą stronę świata wychodzą okna, jaka jest ich wielkość oraz jaka temperatura i wilgotność panują wewnątrz pomieszczeń. Kwiaty doniczkowe mogą znajdywać się nawet w pokojach alergików, jeżeli będzie się dbało o to, by regularnie usuwać kurz z liści roślin.

Określenie warunków, jakie panują we wnętrzu domu lub mieszkania, pozwala prawidłowo dobrać rośliny doniczkowe. Zwykle najcieplej i najbardziej sucho jest w salonie, natomiast w kuchni z wystawą okien na północ będzie dość chłodno i wilgotno. Ważne jest również przyjrzenie się oświetleniu pomieszczenia. Jeżeli chce się uprawiać rośliny kwitnące, konieczne jest zadbanie o większą dostępność światła słonecznego niż w przypadku roślin ozdobnych liściastych. Powinno się pamiętać, że ilość światła słonecznego zmienia się w ciągu roku, dlatego niektóre rośliny mogą wymagać przestawiania wraz z nadejściem zimy i lata. Przykładowo, roślina lubiąca półcieniste stanowiska latem będzie rosła dobrze, gdy stanie w dużej odległości od okna, natomiast zimą, gdy słońce świeci krócej, będzie wymagała przeniesienia na parapet. Ponadto istotne jest, by uważać na wietrzenie pomieszczeń w zimie. Wiele kwiatów doniczkowych jest narażonych na zniszczenie na skutek nadmiernego wychłodzenia – nagłe wahania temperatur mogą sprawić, że roślina obumrze. Latem może natomiast dojść do poparzenia liści, jeżeli przez szyby będzie dostawało się zbyt wiele promieni słonecznych.

Uwaga na etykiety roślin!

Rośliny doniczkowe powinno kupować się po wcześniejszym zapoznaniu się z warunkami ich uprawy. Kupowanie kwiatów do domu pod wpływem impulsu zwykle kończy się zmarnowaniem gotówki. Wszystkie najważniejsze informacje na temat nawożenia, podlewania i stanowiska, w którym powinien znaleźć się dany gatunek, są zmieszczone na etykiecie. Jeśli uzna się, że nie ma się możliwości stworzenia odpowiednich warunków do uprawy wybranej rośliny, powinno się zrezygnować z jej kupna.

Jakie rośliny doniczkowe do różnych pomieszczeń?

Niemożliwe jest udzielenie jednej odpowiedzi na pytanie, w którym miejscu najlepiej postawić rośliny pokojowe. Na silnie nasłonecznionym stanowisku o niskiej wilgotności najlepiej czują się kaktusy i rośliny z rodziny ananasowatych, między innymi frizea lśniąca. Takie warunki są odpowiednie także dla juki, noliny, aloesu, eonium, grubosza, oleandrów oraz agawy. Nasłonecznienie lubią również pelargonie.

W chłodnym i widnym przedpokoju dobrze poczuje się dzwonek równolistny, cyklamen perski, bluszcz pospolity, jaśmin wielokwiatowy, narcyz i złocień krzewiasty, natomiast w przedpokoju słabo doświetlonym pięknie rozrośnie się maranta, monstera dziurawa, starzec bluszczolistny i fatsjobluszcz. W jasnej i ciepłej łazience z dużą wilgotnością poradzi sobie woskownica, róża chińska, czyli hibiskus, oraz cibora zmienna. Dobrze będzie rosnąć również dracena, widliczka i paproć. Do sypialni można wybrać złocienia krzewiastego, begonię, skrętnika lub azalię doniczkową. W ciepłych i jasny pokojach łatwo uprawia się gerberę, palmę kokosową, kencję i kalamondin.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.