×

Ściany z pustaków ceramicznych – fakty i mity ceramiki budowalnej

Ściany z pustaków ceramicznych – fakty i mity ceramiki budowalnej


Ceramika jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowalnych na całym świecie i korzysta się z niej od setek lat. Zdążyła więc obrosnąć w pewne mity, z którymi warto się rozprawić raz na zawsze. – Nie warto wierzyć w zabobony – radzą specjaliści z firmy Lode.pl.

Pustaki ceramiczne i budownictwo – skąd ta popularność?

Ceramika powstaje z surowca kopalnego – starannie wyselekcjonowanej gliny. W dawnych latach pozyskiwano ją ręcznie, a następnie wypalano, tworząc w ten sposób cegły, które dziś nie są jednak tak popularne jak kiedyś. Czym jest pustak ceramiczny? To nic innego jak pustak wykonany właśnie z ceramiki, czyli gliny.

Cegły to już przeżytek! W dzisiejszych czasach królują pustaki ceramiczne, które mają sporą przewagę nad zwykłymi cegłami. Są lżejsze, tańsze, lepiej izolują, a przede wszystkim, szybciej i taniej się z nich buduje. Ceramika budowalna stała się tak popularna, że wytworzyły się wokół niej pewne mity, które warto obalić.

Prawdy i mity o pustakach

Ceramika to najpopularniejszy materiał budowlany w naszym kraju. Bez dwóch zdań jest to fakt! Mawia się jednak, że beton komórkowy i tak zwana sylikatówka to lepszy budulec. To jest jednak mit, który powstał zapewne z tego, że pustak ceramiczny jest jednak nieco droższym materiałem.

Wiemy już, że pustak ceramiczny jest najlepszym z dostępnych powszechnie materiałów budowalnych, ale jednak wciąż słychać pewne głosy, które usilnie starają się nam wmówić coś innego. Te mity są wynikiem czarnego PR-u, który wytworzył się w czasach PRL-u, kiedy to pustak ceramiczny był praktycznie nie do zdobycia. Aby uzasadnić stosowanie innych materiałów, budowlańcy i sprzedawcy tworzyli tak zwane „półprawdy”, które umniejszały ceramice budowalnej.

Warto mieć na uwadze, że ceramika budowlana była, jest i będzie wytwarzana z naturalnych surowców, przyjaznych środowisku. Produkowane z niej cegły i pustaki są wytrzymałe, znakomicie trzymają ciepło i są odporne na korozję biologiczną.

Czasy PRL-u całe szczęście minęły! Dziś bez trudu możemy zakupić pustaki ceramiczne w korzystnych cenach. Można to zrobić na przykład dzięki firmie Lode.pl.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.