×

Czym jest wyłaz dachowy?

Czym jest wyłaz dachowy?

oknoNiewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo ważne są wyłazy dachowe. Jest to element dachu niezbędny i każdy powinien o nim pamiętać już na etapie projektu domu. Wielu projektantów często go omija, bo wydaje im się niepotrzebny. Jednocześnie wielu projektantów uważa, że przecież jak będą okna dachowe to nie potrzebny jest wyłaz. Jest to niezwykle mylne. Wyłazy dachowe służą przede wszystkim do tego, aby ułatwić wyjście na dach. Jest to niezbędne dla kominiarza czy też podczas remontu dachu na przykład. Oczywiście można na powierzchnię dachową dostać się z ziemi przy pomocy drabiny, jednak poprzez wyłaz dachowy jest to dużo szybsze jak i przede wszystkim bezpieczniejsze i mniej kosztowne. Przy wysokich domach potrzebna jest bardzo długa drabina.

Praktyczny wyłaz dachowy

Wyłaz dachowy służy do tego, aby w prosty sposób wydostać się z domu, z pomieszczeń ogrzewanych na dach. Na rynku można zakupić najróżniejsze modele wyłazów. Najczęściej wybieranymi są te, które swoim wyglądem nie różnią się niczym od okien dachowych. To oznacza, że są podobnego rozmiaru i są przeszklone. Różnią się one przede wszystkim sposobem otwierania. Standardowe okna dachowe otwierają się za pomocą specjalnych zawiasów w połowie ramy okna. Wyłazy natomiast otwierają się jak drzwi, czy skrzydło odchyla się na zewnątrz za pomocą zawiasów bocznych. Wyłazy dachowe można zakupić takie jak się chce, aby estetycznie wyglądały i pasowały do reszty dachu. Można zaopatrzyć się w wyłazy dachowe wykonane z tworzywa sztucznego jak i również wykonane z drewna. Również pośród wyłazów dachowych można zauważyć, że niektórzy stosują w swoich domach wyłazy w kształcie świetlików – wypukłe, które dostarczają dużo więcej światła do pomieszczeń. W takim przypadku wyłaz dachowy spełnia dwie ważne funkcje w domu – wyjścia na dach jak i oświetlenia naturalnego w pomieszczeniu.

Funkcjonalne rozwiązania dla domu

Jak widać wyłazy dachowe to bardzo ważny element każdego domu i w każdym powinny się one znajdować. Dodatkowo ważne jest, aby ich zamknięcie było dobrze zabezpieczone, ponieważ czasami złodzieje wykorzystują włazy do włamań. Klamka na wyłazach powinna znajdować się z obu stron, ponieważ powinna istnieć możliwość wejścia na dach jak i z niego zejścia w każdej chwili. Podczas chłodniejszych dni wyłaz powinien być zamknięty, żeby nie wychładzać pomieszczeń w domu. Właśnie o zabezpieczeniu tej klamki każdy powinien pamiętać, żeby nie ułatwiać wejścia złodziejowi do domu. Łatwym rozwiązaniem jest zainstalowanie lub kupienie gotowego wyłazu z zamkiem, który od wewnątrz można spokojnie zamknąć jak drzwi wejściowe.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.