×

Po czym rozpoznać ekologiczne zabawki?

Po czym rozpoznać ekologiczne zabawki?

ekologiczne_zabawkiModa na ekologiczne zabawki jest już tak rozpowszechniona, że trudno w ogóle znaleźć zabawki, które nie byłyby reklamowane jako ekologiczne. Ponieważ reklamy nie zawsze mówią całą prawdę, powinniśmy zachować czujność sprawiając prezent naszym pociechom.

Znak CE, który ma poświadczać o zgodności towaru z europejskimi normami technicznymi, jest wystawiany przez samego producenta i w związku z tym często nadużywany.

Dlatego warto zwrócić uwagę, czy na opakowaniu znajdują się inne znaczenia: symbol „PEFC” potwierdza zgodność z ekologicznymi, ekonomicznymi i społecznymi standardami; „TUV Rheinland PROOF” oznacza zgodność z europejskimi normami, „FSC” potwierdza pochodzenie drewna, z którego zabawka została wykonana.

Wśród polskich znaków jakości najważniejsze to „EKOznak”, certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego zabawki zostały wykonane. Zabawki ekologiczne wykonuje się z materiałów biodegradowalnych (np. drewno, tektura, bawełna), często pochodzących z recyklingu.

Konstrukcja powinna być przemyślana i dostosowana do wieku dziecka. Charakterystyczny dla tego typu zabawek jest także ich walor edukacyjny.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.